Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KTOŚ PAMIĘTA MOJE IMIĘ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Reportaż
  • Barwny, 28 min

Jesienią 1997 roku, po raz drugi, odbyły się Międzynarodowe Medytacje Oświęcimskie. Ponadstuosobowa, wielowyznaniowa i wielonarodowościowa grupa, spotkała się na terenie byłego największego hitlerowskiego obozu zagłady. Uczestnikami tego szczególnego odosobnienia w Oświęcimiu byli przybysze z wielu krajów - najliczniej reprezentowani byli Niemcy, Polacy, Amerykanie, Żydzi; przedstawiciele różnych tradycji religijnych - buddyści, katolicy, protestanci, żydzi, muzułmanie. Inicjatorem modlitewnych spotkań jest Bernard Glassman, jedna z najbardziej oryginalnych postaci buddyzmu zen w USA. W swym rodzinnym Nowym Jorku założył organizację pod nazwą Zakon Pokoju, której celem jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Bernard Glassman uznawany jest za wielki autorytet moralny. Jest także przywódcą duchowym buddyjskiej wspólnoty w Polsce. By otworzyć się na szczególne doznania i uczucia związane z tym wyjątkowym miejscem na ziemi - miejscem kaźni dziesiątek tysięcy ofiar faszyzmu - uczestnicy medytacji w ciszy i skupieniu kontemplowali tajemnicę Oświęcimia. Na rampie, dokąd przychodziły transporty więźniów i gdzie dokonywano wstępnej selekcji, oraz w barakach członkowie wspólnoty modlitewnej odczytywali nazwiska pomordowanych w Auschwitz-Birkenau. Imiona i nazwiska - nie kończąca się litania. Wieczorami w sali kinowej ludzie ci dzielili się swoimi przeżyciami. Opowiadali o przemianach, jakie się w nich dokonały, o swoim osobistym doświadczeniu Oświęcimia. Wiele osób zabierało głos. Wśród nich była Polka, katoliczka, która mówiła o cudzie miłości i pojednania, jakiego doznała podczas tego odosobnienia, o odkrywaniu innego aspektu cierpienia i o zaakceptowaniu Oświęcimia - wcześniej dla niej nie do przyjęcia. Płynęły kolejne wyznania: młodego Amerykanina, którego przodkowie zginęli w tym obozie, a on dopiero teraz, podczas medytacji, wyzbył się nienawiści; Niemki, córki żołnierza II wojny światowej, Żydówki, która dziękowała niemieckim członkom wspólnoty za odwagę przybycia do Oświęcimia. Jedna z kobiet z przejęciem wyznaje, że podczas czytania nazwisk miała wrażenie, jakby słyszała głosy. Głosy te mówiły: "ktoś o mnie pamięta, ktoś pamięta moje Przez pięć dni medytacji na terenie Auschwitz-Birkenau rozbrzmiewała modlitwa wyznawców różnych religii - sprawowana według ceremoniału chrześcijańskiego, żydowskiego, muzułmańskiego, buddyjskiego. Ta wielość wyznań nie stanowiła przeszkody we wspólnej, a zarazem bardzo osobistej kontemplacji, lecz czyniła ją pełniejszą i głębszą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:28:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.