Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KARAIMI. GINĄCY NARÓD

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Gatunek:
    Reportaż historyczny
  • Barwny, 40 min

Karaimi to tajemniczy naród i jeden z najmniejszych na świecie. Zamieszkują głównie tereny byłego ZSRR i są zagrożeni w swym bycie narodowym i biologicznym. Etnografka prof. Anna Kowalska-Lewicka z Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz pierwszy usłyszała o nich jako mała dziewczynka od swego ojca, prof.Tadeusza Kowalskiego, znanego turkologa, który zajmował się językiem tego narodu. Mając kilkanaście lat, podczas podróży do Trok pod Wilnem i pobytu wśród tamtejszych Karaimów, mogła się przekonać, co to za naród. Zapamiętała zwłaszcza uroczystości na cmentarzu, obchodzone 4 lipca, na pamiątkę wielkiej zarazy, która w 1710 roku zdziesiątkowała ich przodków. Ale i obecnie, na maleńkim cmentarzu przylegającym do Cmentarza Wolskiego w Warszawie, 4 lipca zbiera się kilka karaimskich rodzin podczas ciągle takiej samej uroczystości, każącej stale pamiętać o jednym z najtragiczniejszych momentów w dziejach polskich Karaimów, kiedy to zostało zagrożone biologiczne istnienie tego mikroskopijnego narodu. Wspomnieniami prof. Anny Kowalskiej-Lewickiej i cmentarną uroczystością realizator filmu rozpoczyna opowieść o niezykleciekawej historii, religii, tradycjach i teraźniejszości narodu, którego początki sięgają końca VIII wieku n.e., kiedy to część ludności pochodzenia tureckiego osiadła na Półwyspie Krymskim i przyjęła religię karaimską przyniesioną tam przez misjonarzy z terenów Iraku. Potem autor prowadzi widza do Eupatorii na Krymie. Tu sceny z współczesnego życia Karaimów zestawia z fragmentami listu hr. Henryka Rzewuskiego do marszałkowej Konstancji z Grochowskich Szaszkiewiczowej z dnia 29 czerwca 1825 roku, zawierającymi barwny opis pobytu w tym mieście w gościnie u Symeona Baby. Dalej droga śladami Karaimów wiedzie do Bachczysaraju iCzufut-Kale, gdzie - nieopodal ruin twierdzy - znajduje się największy na świecie cmentarz karaimski, na którym chowano ciała członków tej społeczności przywożone tu nawet z Wilna i Odessy. Kolejnym etapem podróży są Troki pod Wilnem - czyli Litwa, dokąd Karaimów sprowadził książę Witold po zwycięskiej wyprawie przeciwko Złotej Ordzie i osadził właśnie w Trokach, Poniewieżu, Birżach i Poswolu. Tu widzowie są też świadkami uroczystości ślubnej i słuchają opowieści o powojennych losach polskich Karaimów w ZSRR. Wyprawę w poszukiwaniu Karaimów autor filmu kończy w Warszawie, gdzie widz poznaje pedagog Aurelię Traczyk, turkologa dr Aleksandra Dubińskiego, aktora Eugeniusza Robaczewskiego i oraz Annę Sulimowicz, Karaimkę po ojcu, która mając matkę Polkę, kultywuje jednak tradycje ojca i wszczepia je swemu dziecku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:27:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.