Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOHATYROWICZE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 27 min

Staś Bohatyrowicz mieszka z rodzicami w mieście, z dala od rodzinnego gniazda. Ma jednak pełną świadomość swego pochodzenia. Czuje się Polakiem, szlachcicem, potomkiem Jana i Cecylii, choć czytanie powieści Elizy Orzeszkowej opisującej życie jego przodków przychodzi mu z pewnym trudem. Z tego rodzinnego gniazda Stasia - Bohatyrowicz nad Niemnem - wyfrunęli już wszyscy młodzi. Wdomach, w których żyli z pokolenia na pokolenie uprawiając ziemięi pielęgnując sady, pozostało dziś tylko 14 osób. Ci starzy ludzie z tęsknotą i westchnieniem wspominają przeszłość. Noszą w pamięci dawny styl życia i obyczaj, który po odejściu stąd Polski przepadł gdzieś pośród Białorusinów i Rosjan, kiedy ich ziemie przejęto dla kołchozu. Wspominają pisarkę, która rozsławiła ich ród, oraz ludzi, miejsca i zdarzenia będące niegdyś jej inspiracją. Z dumą podkreślają swoje wyśmiewane przez otaczających ich Białorusinów szlachectwo w przekonaniu, że ono nadal do czegoś zobowiązuje. I ciągle trwają na umiłowanej ziemi dobrze wiedząc, że z chwilą ich ostatecznego odejścia skromniutkie, a sławne Bohatyrowicze także przestaną istnieć i z czasem przyroda zatrze po nich wszelki ślad. Ewa Straburzyńska, wykorzystując fragmenty filmu Zbigniewa Kuźmińskiego "Nad Niemnem" i piękną muzykę Andrzeja Kurylewicza, snuje nieco melancholijną opowieść o miejscu, w którym powstało jedno z najpiękniejszych dzieł literatury polskiej, a gdzie ciągle jeszcze żyją potomkowie tamtych ludzi z tak wielką sympatią opisanych przez Orzeszkową. Zestawia rzeczywistość literacką i przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści z teraźniejszością, odartą z tego wszystkiego, co kiedyś miało wartość największą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:24:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.