Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORIA W BRĄZIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Reportaż
  • 18 min

Dzwonią w dni szczególnie uroczyste, żałobne albo radosne. Wzywają do świątyń. Biją na alarm. W czasie wojny przetapiano je na działa, kiedy zaś milkła artyleria, te ocalałe zaczynały triumfalnie dzwonić obwieszczając pokój, a potem dołączały do nich nowe - odlane z dział. Choć wiszą gdzieś wysoko, niewidoczne dla słuchających ich bicia, zwykło się je ozdabiać ornamentami, płaskorzeźbami przedstawiającymi historyczne wydarzenia, dla których upamiętnienia dzwon odlano, napisami informującymi o dacie odlania, okazji lub fundatorze. Jest więc w nich zapisana historia - chwalebne bądź tragiczne momenty w życiu kraju. O niektórych z tych brązowych świadectw naszych dziejów opowiada impresja filmowa, w której narratorem jest Wacław Felczyński, nestor polskiego ludwisarstwa, właściciel odlewni dzwonów w Gliwicach. Zawód odziedziczył po przodkach. Jan, Michał i Kajetan Felczyńscy pod koniec XVIII wieku założyli ludwisarnię w Kałuszu. Pierwszy dzwon odlano w niej w 1808 roku. Potem kałuskie dzwony upamiętniły odzyskanie niepodległości, cud nad Wisłą, śmierć Józefa Piłsudskiego, wybuch II wojny światowej. Przy ich zdobieniach korzystano ze współpracy z tak znanymi rzeźbiarzami, jak Xawery Dunikowski czy Aleksander Borowski. Po zakończeniu wojny jednak ludwisarnia Felczyńskich została za naszą wschodnią granicą. Pan Wacław długo zabiegał o zezwolenie na utworzenie nowej odlewni. W końcu otworzył ją w Gliwicach dzięki prof. Wiktorowi Zinowi, który pomógł mu uzyskać koncesję. Dzwony z gliwickiej ludwisarni upamiętniły m.in. pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce i narodziny "Solidarności". W filmie Polska historia i dzieje ludwisarni Felczyńskich splatają się w całość złożoną ze zdjęć archiwalnych i współczesnych, pokazujących także pracę ludwisarzy, zmieniającą się na przestrzeni lat dzięki postępowi technicznemu. Obrazom towarzyszy piękna muzyka dzwonów. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:24:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.