Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RODOWODY NIEPOKORNYCH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

METODA (1)

  • Część
  • Rok produkcji:
    1998
  • 55 min

W książce "Rodowody niepokornych" Bohdan Cywiński zawarłsumę refleksji nad postawami polskiej inteligencji na przełomie XIX i XX wieku. Pokazując postawy niepokornych inteligentów przełomu wieków, którzy w dobie głębokiego upadku myśli społecznej i niepodległościowej podjęli wysiłek wyrwania narodu z marazmu, przynosiła liczne analogie z sytuacją duchową lat 60. i 70., a także pokazywała propozycje konkretnych form aktywności. Wydana po raz pierwszy w 1971 roku, wywołała bardzo żywą dyskusję - pisano o niej szeroko i polemizowano z nią. Okazało się z czasem, że wywarła znaczny wpływ na postawy moralne i świadomość społeczną znacznej części polskich czytelników, inspirowała wzorce zachowań, współkształtowała etos rodzącej się opozycji. Co więcej, stała się książką kultową całego pokolenia, zwłaszcza zaś solidarnościowego podziemia. Książka ta właśnie stała się inspiracją dla twórców dwuczęściowego filmu pod tym samym tytułem, którzy w roku obchodów 80-lecia odzyskania niepodległości widzą potrzebę postawienia podstawowych pytań dotyczących społecznej i historycznej świadomości Polaków, zastanowienia się nad losami etosu, który ożywiał pokolenia walczące o niepodległość, a także spojrzenie na narzucające się analogie historyczne dotyczące roku 1918 i 1889. Pierwsza część filmu, po dokonaniu rekonstrukcji zdarzeń opisywanych przez Bohdana Cywińskiego, przedstawia "Rodowody niepokornych" jako źródło analogii historycznych oraz zbiór propozycji działań, następnie zaś pokazuje różne formy aktywności opozycji demokratycznej lat 70. i 80. Działacze opozycyjni tamtych lat - m.in. Henryk Wujec, Jan Olszewski, Zbigniew Romaszew Bronisław Wildsztein, Jakub Karpiński, Piotr Naimski, Mirosław Chojecki, Roman Wierzbicki, Jacek Bartyzel i Stefan Niesiołowski - snują refleksje o okresach marazmu i następujacym po nim przebudzeniu świadomości społecznej i politycznej, opowiadają o pierwszych inicjatywach samokształceniowych, demonstracjach, Uniwersytecie Latającym, Komitecie Obrony Robotników.

SPOTKANIA (2)

  • Część
  • Rok produkcji:
    1998
  • 55 min

W drugiej części filmu, zainspirowanego głośną książką Bohdana Cywińskiego "Rodowody niepokornych", realizatorzy zawarli spojrzenie z perspektywy ćwierćwiecza na zawarte w niej mity, złudzenia i nadzieje. Pierwszy z tych mitów to marzenie o poprozumieniu między lewicą laicką a katolicyzmem, które miało zaowocować polaryzacją życia politycznego i powstaniem nowoczesnych partii politycznych, drugi - sen o sojuszu inteligencji i ludu. Jan Olszewski, Henryk Wujec, Jacek Bartyzel, Jan Lityński, Stefan Niesiołowski, Bronisław Wildsztein, o. Jacek Salij, Jacek Kuroń, Marcin Król, Antoni Dudek mówią o swoich złudzeniach, nadziejach i rozczarowaniach związanych z tymi właśnie problemami. Tło historycze filmu stale uzupełniane jest odnośnikami do historii najnowszej i współczesnych działań politycznych.

2024.06.06 01:24:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.