Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROMAN PADLEWSKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 38 min

Roman Padlewski - kompozytor, skrzypek, pianista, muzykolog, krytyk i działacz muzyczny, a w latach wojny żołnierz kampanii wrześniowej i walki podziemnej - przystąpił do powstania warszawskiego z uniesieniem podobnym temu, z jakim wiadomość o godzinie "W" przyjęli inni wybitni przedstawiciele "pokolenia dramatycznego" - Baczyński, Gajcy, Stroiński - którym "sądzony był krótki lot Ikarów". Padlewski urodził się w październiku 1915 roku, był synem wybitnej polskiej pianistki i pedagoga Nadziei Padlewskiej. Studiował grę na skrzypcach, kompozycję i muzykologię w Poznaniu. Wybuchwojny ograniczył jego działalność muzyczną, nawiązując do patriotycznej tradycji rodzinnej włączył się do walki z najeźdźcą. W Warszawie znalazł się w listopadzie 1939 roku, po ucieczce z kolumny jenieckiej, sformowanej po kapitulacji oddziałów generała Kleeberga, pod którego rozkazami odbył kampanię wrześniową. Od razu zaangażował się w jawne i tajne życie muzyczne stolicy. Brał udział w pracach niemal wszystkich komisji wykonawczych tzw. Tajnego Związku Muzyków, przygotowujących reformę szkolnictwa i działalność polskich instytucji muzycznych po wojnie. W czasie powstania walczył na Woli i Muranowie w batalionie "Broda", wchodzącym w skład zgrupowania pułkownika "Radosława". Jako celniczy zdobycznego czołgu zatrzymał niemieckie natarcie pancerne na szkołę przy ulicy Okopowej. Odznaczył się także w walkach na Stawkach. 14 sierpnia, podczas unieszkodliwiania "goliata", został śmiertelnie ranny. Dwa dni później zmarł w powstańczym szpitalu na Starówce. Miał wówczas 29 lat. Z rozkazu generała Bora- Komorowskiego został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Walecznych. Kompozycje Romana Padlewskiego w znacznej mierze uległy zniszczeniu w czasie powstania. Zachowało się niewiele, m.in. Suita na skrzypce i orkiestrę, Sonata na skrzypce solo, trzy kwartety smyczkowe, motety na chór chłopięcy a cappella, preludia i mazurki na fortepian oraz pieśni solowe. Część z nich pojawi się w prezentowanym filmie, będą to: "O Anielka Pani", "Radości wam powiadam", "Stabat Mater", "Sonata per violino solo" i II Kwartet smyczkowy w wykonaniu Kwartetu Camerata. O artyście opowiadają: Włodzimierz Padlewski, Monika Żeromska, Jerzy Waldorff i Jan Krenz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:24:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.