Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BYŁA TAKA SZKOŁA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • 30 min

Powstała w 1946 roku przy ul. Parkowej w Warszawie. Początkowo była to szkoła TPD nr V, z czasem stała się XXXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Świerczewskiego, działającym pod patronatem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Dlatego właśnie, w odróżnieniu od innych szkół, w gabinecie jej dyrektora wisiał nie portret Bolesława Bieruta, Aleksandra Zawadzkiego czy Konstantego Rokossowskiego, lecz ministra Stanisława Radkiewicza. W zamyśle opiekunów miała to być kuźnia ideowej, oddanej socjalistycznej ojczyźnie kadry. Zwłaszcza że, choć wśród uczniów trafiał się syn ziemianina czy żołnierza AK, większość była dziećmi wysokich funkcjonariuszy partyjnych, ludzi wywodzących się z formacji, dla której wprowadzenie w Polsce ustroju sprawiedliwości społecznej było spełnieniem młodzieńczych marzeń. Indokrynacja jednak odnosiła niepełny skutek. Całkiem spora część wychowanków była na nią odporna. Co prawda absolwenci do dziś pamiętają słowa piosenek, które wówczas musieli śpiewać, lecz wielu z nich było niepokornych już w murach szkoły, co potwierdzili potem w dorosłym życiu. W filmie swą szkołę, jej atmosferę, kolegów, szczególnie ważne wydarzenia, lektury, apele, organizację ZMP i jej rozwiązanie w 1956 roku wspominają byli uczniowie liceum Świerczewskiego: prof. Karol Bal - filozof, prof. Jan Blinowski - fizyk, Jerzy Diatłowicki - socjolog, prof. Marian Grynberg - fizyk, Michał Komar - literat, dr Zygmunt Łuczyński - chemik, Maciej Łukasiewicz -dziennikarz, prof. Józef Okolski - prawnik, Daniel Passent - dziennikarz, prof. Jan Pruszyński - prawnik, prof. Szymon Rudnicki - historyk i prof. Włodzimierz Zawadzki - fizyk. W ich wypowiedzi autor wplótł fragmenty materiałów archiwalnych WFDiF, oddających klimat wspominanych lat i zdarzeń. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.