Z BIEGIEM RZEKI, Z BIEGIEM HISTORII
- Cykl dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1996
- Barwny,
Sentymentalna podróż po dawnych Kresach. (źródło: www.tvp.com.pl)
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseriaw napisach określenie funkcji: Realizacjaw napisach określenie funkcji: Realizacjaw napisach określenie funkcji: Realizacja
- Scenariusz
- Komentarz
- Lektor
- Zdjęcia"Powrót nad Borystenes"
- Współpraca operatorska
- Muzyka
- Montaż
- Kierownictwo produkcji
- Produkcjadla Programu 2 TVP
POWRÓT NAD BORYSTENES
- Film dokumentalny
- Rok produkcji:1995
- 21 '
Jedno z najstarszych miast w Europie - Kijów. Rozłożył się na równinie wieńczącej wzgórze, u stóp którego płynie piękna, potężna rzeka. Herodot nazywał ją Borystenesem. Potem przeróżne plemiona przybywające nad jej brzegi nazywały ją Danapris, Uzom, "wodą Wandów". Dla ludów osiadłych w jej pobliżu była zaś Sławotyczem, czyli synem sławy. Wreszcie utrwaliła się dzisiejsza nazwa Dniepr. Od Kijowa właśnie Ludwik Stomma zaczyna swą podróż wzdłuż tej rzeki. Wędrując sięga po teksty kronikarskie i literackie opisujące dzieje mijanych ziem, kulturę i obyczaje Kozaków, wśród nich - zapiski francuskiego kartografa Wilhelma le Vasseura de Beauplan i "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza. Opisy te konfrontuje z teraźniejszością. Z Kijowa udaje się do Łubni nad Sułą, rodowego gniazda Wiśniowieckich, skąd śladem porucznika Jana Skrzetuskiego rusza na Sicz. Dociera do jej stolicy - ulokowanego na wyspie Zaporoża - i dalej, ciągle trzymając się wodnego gościńca łączącego w przeszłości Kozaczyznę z resztą świata, do morza i Odessy. Swą historyczno-literacką wyprawę kończy wędrówką po najpiękniejszych zakątkach tego wielkiej urody miasta, w którym w minionych stuleciach oprócz Ukraińców swój ślad zostawili Rosjanie, Żydzi, Francuzi, Ormianie, Turcy, Niemcy i Polacy.
W DOLINIE ISSY
- Film dokumentalny
- Rok produkcji:1995
- 24 '
Podróż sentymentalna po Litwie wzdłuż rzeki Niewiaży, m.in. przez Birże - siedzibę Radziwiłłów, Laudę - legendarną, rozsławioną przez Sienkiewicza enklawę szlachecką na Żmudzi, Upitę - miejsce urzędowania Władysława Sicińskiego, który jako pierwszy w polskim sejmie wypowiedział słowa liberum veto, Kiejdany - w pobliżu których, w Szetejnach, urodził się Czesław Miłosz, Kowno - stolicę niepodległej Litwy ze starym gettem żydowskim Wiliompolem i Muzeum Zmuidzianaviciusa ze słynną kolekcją diabłów. Podróż kończy się u ujścia Niewiaży do Niemna. W pobliskiej Wieloni znajduje się kościółz obrazami Andriollego.
Z BIEGIEM WILII, Z BIEGIEM LAT
- Film dokumentalny
- Rok produkcji:1995
- 2 części x ok. 21 min
Podróż po Litwie wzdłuż rzeki Wilii, od białoruskich źródeł do ujścia. Wizyty w miejscach związanych z historią Polski: w Wilnie, Kownie, Miliczu, Stankrolu, Stachach, Smorconiach, Oszmiańcu/Tupalszczyźnie, Bujwidzach, Grabiałach, Kiernowie, Czabiszkach i Janowie.