Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZCIJ OJCA SWEGO I MATKĘ SWOJĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Reportaż
  • 31 min

Wstrząsający film, w reżyserii znanego aktora Franciszka Trzeciaka, o schronisku im. Brata Alberta, wybudowanym na terenie opuszczonego gospodarstwa rolnego, 20 kilometrów od Kielc, z inicjatywy księdza Jana Mikosa. Do schroniska trafiają ludzie starzy i chorzy, porzuceni, a nierzadko maltretowani przez najbliższą rodzinę. Wraz z księdzem prowadzą gospodarstwo rolne, utrzymują się z tego, co wspólnie wypracują. Schronisko stanowi azyl dla ludzi, których życiowe doświadczenia kłócą się z czwartym przykazaniem: "Czcij ojca swego i matkę swoją". Swoje historie opowiadają najczęściej przez łzy. Mieszkańcy przytułku to czasem osoby samotne, głównie jednak matki i ojcowie, którzy całe swoje życie poświęcili dzieciom. Jest wśród nich kobieta bita przez syna pijaka, inna głodzona przez synową, zamykana w komórce, poniżany i wyrzucany z domu mężczyzna, którego żona żyje z ich wspólnym synem. Bohaterami filmu - obok księdza, który powołał do życia tę placówkę - są ludzie odarci z godności przez swych najbliższych. Przychodzą do schroniska dobrowolnie, przez lata "tresowani" przez rodziny, ograniczani nakazami i zakazami. Czasem też odsyłani są tu przez dzieci - bo z powodu ich niedołężności "strach z nimi żyć". Strach też oglądać ten film, gdyż nie jest on fabularną fikcją, lecz zapisem przerażającej rzeczywistości. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:14:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.