Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OD ŚWITU DO NOCY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • 23 min

Jeden dzień w zagrodzie rodziny Kłoskowskich, we wsi Długie koło Myszyńca na Kurpiach. Jest to rodzina trzypokoleniowa, gospodarująca na 27 hektarach, na tle tamtejszej społeczności wyróżniająca się rzadko spotykaną dbałością o zachowanie kultury ludowej i umiłowaniem porządku. Dzień Kłoskowskich zaczyna się ze wschodem słońca, a kończy z jego zachodem. Słabe ziemie i liczne łąki przesądziły o wyborze gospodarki hodowlanej. Zbieranie i przygotowywanie paszy dla bydła i świń to stałe zajęcia gospodarskie. Żniwa zaś czy wykopki przebiegają szybko i są prawie całkowicie zmechanizowane. Do głównych zajęć kobiet należy praca przy krowach i drobiu. Mężczyźni zajmują się pracami polowymi, konserwacją maszyn, rozbudową gospodarstwa. Obejście rodziny Kłoskowskich wyróżnia się czystością i porządkiem rzadko spotykanym w polskich zagrodach. Trzy samochody osobowe, dwa ciągniki, kilkanaście maszyn rolniczych - wszystkie odnowione i wyczyszczone, stoją zawsze na swoim miejscu. Stały dochód gwarantuje sprzedaż mleka, a dojenie jest oczywiście zmechanizowane. W deszczowe dni starsi mężczyźni wyplatają na krosnach maty ze słomy - jest to dodatkowe źródło dochodów i jednocześnie podtrzymywanie regionalnych tradycji. Wszyscy pracują od świtu do zmierzchu, praktycznie bez przerwy na wypoczynek. Wakacje upływają dzieciom na pracach polowych, żadne z nich nigdy nie wyjeżdżało na kolonie. Na wsi mają jednak to, o czym miejskie dzieci mogą czasem tylko pomarzyć - czyste powietrze, czystą rzekę z rybami i bobrami, swobodę, słońce, las pełen jagód i grzybów. Gospodarstwo Kłoskowskich najlepiej świadczy o tym, że prawdziwą wartością Kurpiowszczyzny są ludzie - potrafili zagospodarować liche ziemie i na podmokłych łąkach zbudować nowoczesne gospodarstwa. Pracowici i pomysłowi trafnie wybrali kierunek gospodarowania. Obce im jest biadolenie i użalanie się. Przy tym nie zapomnieli o dawnych tradycjach - w kurpiowskich sypialniach obok nowoczesnych mebli stoją komody ze świątkami, świecami i obrazami świętych, na ścianach wiszą tradycyjne portrety ślubne, regionalne kilimy. Rodzina, wiara, tradycja - to od stuleci najważniejsze dla Kurpiów wartości. Wspomnienia najstarszych członków rodziny obrazują zmiany sposobu życia w ich zagrodzie - jak zmieniała się praca na roli, wystrój mieszkań, jadłospis, jak coraz bardziej poszerzał się kontakt ze światem. Jednak dla samej rodziny zawsze najważniejsze pozostały moralność i stosunek do tradycji. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.