Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PASTOR

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 18 min

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Wojna dla mieszkańców Legnicy oznaczała właściwie tylko jedno - otrzymali kartki żywnościowe. Poza tym nie zmieniło się nic. Dopiero później odczuli jej konsekwencje. Mimo przegranej, mimo nowego podziału Europy i przesunięcia granic, ciągle jednak trwali w swoim rodzinnym mieście. Bohater filmu zaczął pracować w fabryce fortepianów, jego matka - w rosyjskiej kuchni. W lipcu 1946 roku władze kazały im opuścić dom, w którym ich rodzina żyła od 1838 roku. Mieli się udać na dworzec i jechać do Niemiec. Nie zrobili tego. Po prostu zamieszkali w innym domu. Ojciec jednak - dla którego zawsze rodzina była najważniejsza, a nie mógł dla niej zrobić nic - nie zniósł tej sytuacji i wkrótce popełnił samobójstwo. Pastor Wolfgang Meisler, wspominając w filmie przeszłość, wędruje po swoich legnickich śladach. Odwiedza szkołę, dom, cmentarz, na którym nie ma już grobu ojca, i kościół. Wyjechał stąd w 1962 roku. Potem po raz pierwszy odwiedził rodzinne miasto w 1983 roku. Zobaczył w nim wielu starych, biednych ludzi. Aby im pomóc, założył fundację. Z jej środków pragnie też poddać renowacji kościół. Ewangelicki kościół mariacki w tamtych trudnych latach dawał im siłę: mogli w nim odprawiać nabożeństwa po niemiecku, spotykać się, rozmawiać. Wolfgang Meisler mówi, że musi to wszystko robić, bo Legnica to jego Heimat. Choć opowiada o swoim życiu po polsku - w języku, którego przed wojną w ogóle nie znał - mówi "Heimat" nie "mała ojczyzna". Widocznie można mówić o sobie w obcym języku, lecz ziemię rodzinną trzeba nazwać we własnym.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.