Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WRÓŻBITA Z ULICY CZACKIEGO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 42 min

Wróżbitą z ulicy Czackiego nazwał go Krzysztof Mętrak, w przekonaniu, że chyba tylko on naprawdę rozumie, co się w Polsce i nie tylko w naszym kraju może wydarzyć. Niektórzy uważają, że jego życiorys nadaje się na scenariusz sensacyjnego filmu. Henryk Krzeczkowski urodził się w 1921 roku w Stanisławowie i tam w 1939 roku ukończył szkołę średnią. Po wybuchu wojny został wywieziony w głąb ZSRR. Stamtąd przedostał się do armii Berlinga. Znał kilka języków, skierowano go więc do II Oddziału, czyli do wywiadu. Wojnę zakończył w Berlinie. Wrócił do Polski w mundurze, pozostał w wojsku, kiedy jednak dostrzegł jego sowietyzację, sam sprowokował swoje usunięcie z szeregów armii, przez co do końca życia był pod stałą obserwacją. Poświęcił się literaturze. W 1957 roku uczestniczył w organizowaniu miesięcznika "Europa", współpracował z "Nową Kulturą", "Życiem literackim", "Twórczością" i "Tygodnikiem Powszechnym". Pod pseudonimami XYZ i Mikołaj Sawulak pisał do wydawanictw ukazujących się poza zasięgiem cenzury. Za wybitne osiagnięcia w dziedzinie przekładu otrzymał nagrodę polskiego Pen Clubu. Tłumaczył m.in. Frazera, Gravesa, Conrada, Byrona, Goethego. Pozostawił po sobie wiele rozproszonych tekstów i trzy ważne książki: "Po namyśle", "O miejsce dla roztropności" i "Polskie zmartwienia". Oddziaływał jednak nie tylko tekstami pisanymi. Na wzór starożytnych mędrców swe najważniejsze przemyślenia głosił, wywierając przemożny wpływ na słuchaczy, do których należała m.in. grupa ówczesnej prawicowej młodzieży z opozycji. Henryk Krzeczkowski zmarł w 1986 roku i pochowany został w Tyńcu. O osobowości Henryka Krzeczkowskiego, jego życiu, poglądach historiozoficznych i politycznych, twórczości, stosunku do solidarnościowej opozycji i niezwykłej roli inspirującej mówią w filmie: Tomasz Wołek, Krzysztof Kozłowski, Jacek Bartyzel, Stefan Kisielewski, Paweł Hertz, Juliusz Żuławski, Zygmunt Kubiak, JerzyTurowicz, Kazimierz Ujazdowski, Aleksander Hall, Marcin Król i Wiesław Walendziak. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.