Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OBEREK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Gatunek:
    Film etnograficzny
  • 22' 30''

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Ballada filmowa, której tematem jest tradycja muzyki, tańca i autentycznej, oryginalnej twórczości ludowej i związków z nią i ziemią mieszkańców Boczek Chełmońskich i gminy Kocierzew. We wzorach na swych strojach zaklęli piony drzew i poziomy polnych łanów. Z przyrody zaczerpnęli motywy kwiatowe. Trzymali się tego z pokolenia na pokolenie. Ćwierć wieku temu założyli w Borkach Chełmońskich zespół regionalny i kapelę. Zaraz przyjechali choreografowie i inni specjaliści, zaczęli poprawiać, stylizować, nawet narzucać plany do wykonania. Twórcy ulegali tym wskazówkom bez przekonania, często wbrew sobie. Ale skończyły się lata 80. i pieniądze. Zniknęli specjaliści. Dziś Księżacy wracają do korzeni swego folkoru. Nie bez trudu. Kiedyś w każdym domu był warsztat. Były owce. A w Łowiczu - prząd. Teraz w Łowiczu został już tylko farbiarz: ostatni, co wie, jakie barwniki dobrać, by osiągnąć kolor zgniły, niebowiutki, lakmusowy, agreścikowy. Trudniej też dlatego, że swoje zrobiło zawstydzenie wsią, chłopskim pochodzenim. Ukształtowało ich księstwo łowickie. Mała ojczyzna - sto kilkadziesiąt wsi, należących w przeszłości do arcybiskupów gnieźnieńskich. Odznaczają się dumą, uporem, godną postawą. Bogactwem w stroju i zagrodzie. Przywiązaniem do tradycji, ziemi i Kościoła. Młodzi odkrywają to teraz dla siebie. Dowiadują się od starych, jak haftować i jak zwijać z bibułki ozdoby, zestawiać barwy.No i tańczyć. Bo księżackiego oberka trzeba tańczyć gładziutko, bez figur, z nieznacznym przytupem. Uczą się wytrwale. Mówią, że zespół jednoczy młodych i gminę. I że jest im to potrzebne do szczęścia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:00
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.