Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BRACIA TEGO SAMEGO BOGA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 26 min '

    Film powstał w cyklu "Małe ojczyzny".

Poetycka opowieść o monasterze św. Cyryla i Metodego w Ojkowicach koło Przemyśla. Cyrylo-Metodiański wzór dla pracujących w monasterze mnichów stał się prawdziwą ekumeniczną drogą, na której najważniejszym celem jest znalezienie Boga.Był małym chłopcem, gdy pewnego dnia zboczył nieco z drogi do kościoła i wstąpił do pobliskiej, intrygującej go od dawna cerkwi. Opustoszała, niszczejąca świątynia zrobiła na nim ogromne wrażenie: zobaczył w niej takiego samego Chrystusa, do jakiego modlił się w swym katolickim kościele w Żurawicy. Wielość, różnorodność Kościołów sławiących tego samego Boga intrygowała go z czasem coraz bardziej. W 1970 roku znalazł się w zakonie paulinów na Jasnej Górze. W końcu, podczas pobytu w Jerozolimie, odnalazł swą własną drogę. Stał się jednym z założycieli prawosławnego monastyru pod wezwaniem Cyryla i Metodego, kontynuującego dzieło apostołów Słowian. Ów bezimienny w filmie mnich zwierza się ze swych przeżyć i przemyśleń. Uzupełnieniem jego opowieści są m.in. zdjęcia z Jerozolimy, sceny z życia monastyru, bizantyńska ikonografia oraz prawosławne pieśni liturgiczne w wykonaniu Chóru Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej pod dyrekcją Włodzimierza Wołosiuka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1996
    Nagroda Prezesa Zarządu TVP
    za najlepszą realizację filmu z cyklu "Małe Ojczyzny"
  • 1999
    Smoleńsk (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Złoty Witeź")-Nagroda "Srebrna Cerkiew"
2024.06.06 01:22:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.