Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KORKOCIĄG

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1971
  • Czarno-biały, 291 m, 10 min

"52. rocznicę powstania Państwowego Monopolu Spirytusowego uczczono uroczyście. Bardzo ważny działacz w swoim przemówieniu podkreślił, że wprawdzie jubileusz dotyczy powstania Monopolu w 1944 roku w wyzwolonym Lublinie, wielka gałąź gospodarki, jaką jest przemysł spirytusowy, powstała w 1919 roku. A tak naprawdę przemysł ten rozpoczął aktywną działalność wraz z rozbiorami i już wówczas był na wysokim poziomie i dobrze zorganizowany. Przemówienie to Marek Piwowski przewrotnie konfrontuje z nakręconymi w szpitalu wstrząsającymi zdjęciami pokazującymi psychiatryczne stany spowodowane nadużywaniem alkoholu. Śledząc poszczególne ich fazy, zaczyna od psychozy alkoholowej, by przez halucynację alkoholową, zespół oniryczny, psychozę Korsakowa, delirium tremens, dojść do padaczki alkoholowej, alkoholowego zaniku mózgu i agonii. Nie pozostawia jednak widza z obrazem śmierci kończącym straszne cierpienia. Na pociechę podsuwa optymistyczny fragment jubileuszowego przemówienia. Wynika z niego, że przemysł spirytusowy ufnie patrzy w przyszłość. Tempo produkcji alkoholu będzie stale rosło. Linie rozlewnicze o wydajności 6 tysięcy butelek na godzinę zostaną bowiem zastąpione nowoczesnymi urządzeniami o wydajności 12 tysięcy butelek - i więcej. Lapidarny i jakże wymowny dokument w 1971 roku uhonorowano "Srebrnym Lajkonikiem", Nagrodą Specjalną Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji na XI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie oraz wyróżnieniem na II Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Społeczno-Politycznych w Łodzi."

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1971
    Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji "Srebrny Lajkonik"
  • 1971
    Łódź (FF Społ.-Polit.)-Wyróżnienie
2024.03.01 01:02:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.