Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAZRACH CZYLI SEN O WOLNYM KAMIENIU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny, 45 min

Dżannet Dżabagi-Skibniewska - wnuczka ostatniego chana Inguszy, córka Wassana Gireja Dżabagi, twórcy Konfederacji Narodów Kaukazu, i Helen Bajraszewskiej, potomkini polskich Tatarów. Jako kilkuletnia dziewczynka musiała uciekać przed bolszewikami za granicę. Wcześniej ojciec dał Dżannet i jej dwóm siostrom kamienie z ich rodzinnych gór. Powiedział, że jeśli będą o nie dbały i przechowają je, powrócą na Kaukaz. Dżannet swój kamyk przechowała. Wierzyła, że właśnie dzięki niemu, kiedy rozpadł się Związek Radziecki, w końcu powróciła na ruiny ojczystego domu, w swoje góry. I tam też umarła w maju 1992 roku, podczas realizacji filmu o jej niezwykłych i dramatycznych losach. Kiedy w 1918 roku powstała Federacja Narodów Kaukazu, Wassan Dżabagi został marszałkiem jej parlamentu i ministrem spraw zagranicznych. Wyjechał do Tyflisu. W 1921 roki Federacja przestała istnieć. Wassana i jego brata Mohamada, twórcę alfabetu Inguszów, bolszewicy skazali na śmierć. Obu mężczyznom udało się, dzięki pomocy ambasadora Turcji, dotrzeć do Paryża. Helen z trzema córkami musiała uciekać z Kaukazu. Udało jej się. Wszyscy mówili, że to cud. Połączyła się z mężem. Chciał pozostać we Francji, ale ją ciągnęło do Polski. Tak Dżannet dotarła do kraju swoich tatarskich przodków. W Polsce Wassan Dżabagi założył własną agencję prasową Orient. Pracowała w niej cała rodzina. Dżannet w wieku 15 lat wstąpiła do Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Wyjechała do Gdyni, gdzie została adiutantką w Komendzie Okręgu Nadmorskiego PWK. W nocy z 13 na 14 września 1939 roku, z maleńkim synkiem, uciekła znad morza. Mąż - marynarz - gdzieś zaginął. Dotarła do Krakowa. została łączniczką w ZWZ. Jednocześnie pomagała Gruzinom i Inguszom, których los jeszcze przed wojną rzucił do Polski. Po wsypie, Dżannet przez Węgry przedostaje się do Libanu. Tam oddaje synka do domu dziecka, a sama walczy w II Brygadzie Strzelców Karpackich. Jest sanitariuszką i korespondentką wojenną. W Bari wydaje pismo dla polskich dzieci. Po wojnie odnajduje syna i za jego namową wraca do Polski. Tu jest oskarżana o reakcję. Po upadku Związku Radzieckiego wreszcie jedzie w rodzinne strony. Raz, a potem drugi, kiedy w wędrówce towarzyszy jej kamera. Przez Inguszów i Czeczenów witana jest z najgłębszym szacunkiem, jako symbol wolności. Ze łzami w oczach ogląda Kaukaz i wspomina burzliwą przeszłość - swoją, rodziny i narodów tej cząęści świata, które od dziesiątków lat usiłują wybić się na niepodległość. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:16:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.