Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAUCZYCIELE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1985
  • Czarno-biały, 35 mm, 421 m, 15 min

Fragment dyskusji nauczycieli Liceum im. Adama Czartoryskiego w Puławach o problemach oświaty i wychowania.
Czarno-biały film prezentowany w cyklu Arcydzieł Polskiego Dokumentu powstał w 1985 roku. W bardzo interesujący sposób relacjonuje wydarzenia z października roku poprzedniego, kiedy to w Liceum im. ks. Adama Czartoryskiego w Puławach z okazji Dnia Nauczyciela odbyła się uroczysta Rada Pedagogiczna, podczas której nauczyciele rozważali zadania i cele oświaty. Choć ciało pedagogiczne puławskiej szkoły jest liczne, Bukojemski skupia uwagę widza na trojgu nauczycieli. Iza Bronikowska, Stanisław Suszek i Ignacy Czeżyk mają za sobą - jak zresztą wszyscy - doświadczenia 1980 i 1981 roku, "Solidarności", powiewu wolności i stanu wojennego. Ich wypowiedzi odzwierciedlają dramatyczne rozdarcie, do którego wówczas doszło w polskim społeczeństwie. W wypowiedziach dwojga z nich słychać wyraźnie echo tamtych stłumionych dążeń do odejścia od modelu szkoły kształtującej młodych budowniczych socjalistycznej Polski. Lecz to ten trzeci, który nie ma żadnych wątpliwości, staje przed uczniami, by przemówić do nich podczas uroczystej akademii. To świetna pointa dokumentu, nakręconego wprawdzie blisko 20 lat temu, ale w pewien sposób aktualnego do dziś, mimo wszystkich przeobrażeń, jakie od tamtego czasu dokonały się w naszym kraju. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:13:41
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.