Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻELAZNY TWÓRCA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 8 min

Julian Boss-Gosławski (1926 - 2012) - artysta plastyk, rzeźbiarz, prekursor instalacji. W latach 1946 - 1950 studiował na Wydziale Rzeźby PWSP w Sopocie i w Poznaniu. Później wykładowca PWSP w Poznaniu. Był członkiem awangardowej grupy poznańskich artystów 4F+R. Ze względu na zbieżność nazwiska z Józefem Gosławskim (także rzeźbiarzem) uzupełnił swoje nazwisko o człon "Boss" (ang. Przywódca). Wcześnie zrezygnował z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich. Tworzył rzeźby z opalonego drewna i spawanego żelaza. Zwłaszcza spawana stal i inne metale stały się jego głównym środkiem wypowiedzi artystycznej. Powstały wtedy takie rzeźby jak Ekshumowany, Hiroszima, Pancernik denny. Rzeźba Jeźdźcy, przedstawiająca postacie Bolesława Chrobrego i Ottona III, była wystawiona na Expo 2000 w Hanowerze. Zajmował się również rzeźbiarstwem użytkowym. Przed warszawską Zachętą stoją monumentalne lampy jego autorstwa. W Poznaniu wykonał ozdobne kraty dla Szkoły Baletowej, Urzędu Miasta i Arsenału. Na początku lat 70. XX wieku samotnie zamieszkał w Rybitwach nad Jeziorem Lednickim, Dokument "Żelazny Twórca" realizowany był w tamtejszej jego kamiennej, własnoręcznie wzniesionej pieczarze pełnej złomu.., bo wszystko mogło być przydatne do kolejnej pracy, kolejnej instalacji. Jego obsesją na kilka lat przed śmiercią stało się Perpetum Mobile. Zawsze niepokorny wobec wszelkich trendów, mód, czy - jak to w jego młodości było - wytycznych wobec twórczości. Osamotnionemu, bezradnemu w radzeniu sobie z rzeczywistością a głośnemu niegdyś twórcy pomagał w codziennym bytowaniu wieloletni przyjaciel, kolekcjoner jego prac - Stanisław Kwiatkowski. Jest on, obok samego Bossa-Gosławskiego, narratorem tego krótkiego dokumentu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:50:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.