Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AGNIESZKA

  • Film animowany
  • Produkcja:
    Polska, Francja
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 9'30''

W trakcie niewinnej zabawy w ciuciubabkę, 6-letnia Agnieszka przeżywa rodzinną tragedię. Jej mama korzysta z zamieszania i opuszcza rodzinę. Otwiera starą szafę, by wziąć z niej walizkę. Agnieszka myśli, ze to nowa kryjówka do zabawy. Tymczasem mama dyskretnie wymyka się z mieszkania, za którego drzwiami czeka na nią inny mężczyzna. Ojciec, który bawi się w ciuciubabkę z zawiązanymi oczami, niczego nie spostrzega. Zaskoczona, zagubiona i przestraszona Agnieszka wchodzi do otwartej szafy. Szafa ta staje się jej ucieczką, schronieniem i światem, który odgrodzi ją na długo od rzeczywistości. Ojciec Agnieszki jest muzykiem jazzowym. Po odejściu żony załamuje się i zamyka w sobie. Cały czas spędza przy fortepianie. Agnieszka i ojciec żyją obok siebie, w tym samym mieszkaniu. Są jednak całkowicie samotni, w dwóch zupełnie oddzielonych od siebie światach. Agnieszka całkiem swobodnie "urządza się" wedle swych potrzeb w szafie. Z niej czasem obserwuje ojca, słucha jego muzyki. Upływają lata, Agnieszka rośnie. Pomimo zamknięcia i komfortu, jaki Agnieszka tworzy sobie w szafie, z czasem świat zewnętrzny zaczyna jej o sobie przypominać. Najpierw poprzez śmierć ojca. Dziewczynce brakuje muzyki, tej drobnej cząstki obecności ojca. Próbuje zastąpić ją dźwiękiem stukania na maszynie do pisania, potem radiem. Cisza osamotnienia sprawia, że powracają do niej wspomnienia z dzieciństwa, radosnych zabaw z innymi dziećmi z podwórka. Przedmioty pozornie bezużyteczne które znalazły się w szafie również wywołują w niej emocje i budzą instynkty. Telefon już nie działa, ale Agnieszka pamięta jeszcze rodziców rozmawiających przez słuchawkę. Radio, którego słucha informuje ją o tym, co dzieje się na zewnątrz, nadaje muzykę, która ją wzrusza i porywa do tańca. Agnieszka dorasta, zmienia się i odczuwa potrzebę zmian. Sukienka mamy wepchnięta w kąt przypomina jej, że jest kobietą. Przeglądając się w lustrze na wewnętrznych drzwiach szafy czuje, że chce być ładna i kochana. Agnieszka rośnie i ciało jej niemal scala się z szafą. Aż do momentu, gdy szafa okazuje się zbyt ciasna dla niej i jej potrzeb. W miarę jak Agnieszka rośnie i otwiera się na świat, mieszkanie staje się coraz bardziej puste. Bez mebli, które były kiedyś świadkami jej tragedii, mieszkanie zarasta trawą i staje się częścią pejzażu, w którym pozostaje tylko stara, rozklekotana szafa. Agnieszka wychodzi z szafy zostawiając za sobą przeszłość. Równolegle do historii Agnieszki zamkniętej w szafie, wprowadzony jest wątek Agnieszki dorosłej, 30-letniej, która sama oczekuje dziecka i która wraca na plac zabaw swojego dzieciństwa. To miejsce przeplata się ze wspomnieniem szczęścia, a potem straconego dzieciństwa. Agnieszka odbywa podroż w pamięci od dzieciństwa do dojrzałości. Rzeczywistość pląta się ze wspomnieniami. Ta misternie utkana podróż w czasoprzestrzeni sprawia, że Agnieszka staje się dojrzała i świadoma. Odnajduje zagubione w sobie dziecko, może w końcu pogodzić się ze sobą i otaczającym ją światem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2012
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za krótkometrażowy film animowany
    za "wyjątkowo subtelne środki w opowiadaniu poruszającej historii"
  • 2013
    Kraków (Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA)-Brązowa Kreska w kategorii filmu profesjonalnego
2024.06.06 02:00:52
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.