Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IMPERIUM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 31 min

Dokument poświęcony wychodzącemu w okupowanej Warszawie, podziemnemu pismu kulturalnemu "Sztuka i Naród" (1942-1944). Jego założycielami byli kompozytor Onufry Bronisław Kopczyński i poeta Wacław Bojarski, który został pierwszym redaktorem naczelnym. Po jego śmierci pismo prowadzili Andrzej Trzebiński, a następnie Zdzisław Stroiński. Miesięcznik "Sztuka i Naród" organizował podziemne życie kulturalne stolicy. Na jego łamach debiutował między innymi Tadeusz Gajcy. Czasopismo było ideowo zbliżone do polskiej organizacji konspiracyjnej Konfederacji Narodu Bolesława Piaseckiego. W swoich artykułach programowych redaktorzy "Sztuki i Narodu" propagowali ideę "Wielkiego Imperium Słowiańskiego", w którym, po skończonej wojnie, wiodącą rolę miała odegrać Polska. Ostatni numer pisma ukazał się na kilka dni przed Powstaniem Warszawskim. Wszyscy twórcy pisma zginęli tragicznie podczas wojny. O "Sztuce i Narodzie" opowiadają krytycy: Tomasz Łubieński, Jacek Bartyzel, Cezary Michalski, Jacek Trznadel, a także rówieśnicy twórców "Sztuki i Narodu" - Lesław Bartelski i Ryszard Rejff oraz historyk Antoni Dudek. Ideę "uniwersalizmu", która dała podwaliny filozoficzne pismu, przybliża jej twórca ks. Józef Warszawski. Narratorem filmu jest publicysta Grzegorz Górny. Ilustrację muzyczną stanowią utwory Onufrego Bronisława Kopczyńskiego i Romana Padlewskiego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:00:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.