Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRZYSZTOF SKIBA

w BYŁEM FIGURANTEM SB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny. 2 części x ok. 22 min.

Krzysztof Skiba - współzałożyciel, autor tekstów i front-man, powstałego w 1988 roku, zespołu Big Cyc. Showman. Autor i prowadzący wielu programów telewizyjnych. Zajmuje się również publicystyką. Od 1983 roku był obiektem operacyjnego rozpracowywania przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Kilkanaście razy zatrzymywany i aresztowany. Jego kłopoty z władzą zaczęły się już w 1980, w szkolnym kabarecie "Tapeta". Potem było szkolne pismo "Gilotyna" Na początku Stanu Wojennego, Skiba uczestniczy w manifestacjach ulicznych i kończy podziemny kurs drukarski. W 1983 roku, wraz z kilkoma przyjaciółmi Krzysztof Skiba zakłada "Ruch Społeczeństwa Alternatywnego". Równolegle z powstaniem ugrupowania zaczyna wychodzić pismo RSA zatytułowane "Homek". Najbardziej spektakularna akcją Ruchu było wmieszanie się członków ugrupowania w oficjalny pochód pierwszomajowy w Gdańsku. W 1985 roku Krzysztof Skiba rozrzuca ulotki RSA podczas Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie i zostaje zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa podczas Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Zostaje osadzony w areszcie śledczym w Kaliszu, skąd, po trzech miesiącach, zostaje wypuszczony na mocy amnestii. Opowieść Krzysztofa Skiby o tym okresie jego opozycyjnej działalności ilustrują materiały z teczki założonej mu przez SB, zdjęcia i ulotki i samizdaty z prywatnego archiwum artysty, oraz archiwalia filmowe z tego okresu. Ilustracją dźwiękową filmu są fragmenty utworów zespołu Big Cyc.
W drugiej części filmu Skiba opowiada o swojej działalności w założonej, pod koniec lat osiemdziesiątych, podczas jego studiów na Uniwersytecie Łódzkim - "Łódzkiej Diecezji Pomarańczowej Alternatywy". Inspiracją była Pomarańczowa Alternatywa Majora Frydrycha z Wrocławia. Skiba, wraz z grupa przyjaciół, szybko nawiązał z nim kontakt. Po wymianie doświadczeń łódzka Pomarańczowa Alternatywa szybko zaczęła własną działalność. W filmie Skiba oprowadza widzów po miejscach, gdzie organizowano happeningi grupy. Jej pierwszą akcją były "Niezależne obchody Dnia Dziecka". Następny był happening "Święto Wiosny". Kolejne to "Galopująca inflacja" i zorganizowany w czasie Wyścigu Pokoju "Wyścig Zbrojeń". W filmie prezentowane są unikatowe, filmowe zapisy tych happeningów pochodzące z archiwów Macieja Drygasa i Michała Fajbusiewicza. Opowieść Krzysztofa Skiby ilustrują również, wcześniej niepublikowane, fotografie z prywatnego archiwum artysty. Ilustracją dźwiękową filmu są fragmenty utworów zespołu Big Cyc. Komentarzem do opowieści Skiby jest również teledysk do jednego z najsłynniejszych utworów Big Cyca "Jak słodko zostać świrem".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.