Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FRANCISZEK STAROWIEYSKI

w BYŁEM FIGURANTEM SB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny. 22 min.

Franciszek Starowieyski, szlachcic z pochodzenia, artysta z powołania. Współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. Malarz, grafik, scenograf. Miał kilkaset wystaw we wszystkich zakątkach świata. W 1975 roku, po jednej z nich w Poznaniu, artystą zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa. Powód wydawał się błahy. Artysta wszedł na teren wystawy i na ścianach obok swoich plakatów dopisał kredką komentarze. Tylko niektóre z nich miały charakter polityczny. Jeden mówił o cenzurze, kolejny, przy plakacie z okazji Rewolucji Październikowej, stwierdzał, że za ten plakat zapłacono mu tyle, że artysta mógł z niego żyć przez pół roku. SB dokładnie sfotografowało wszystkie napisy i wszczęło śledztwo w celu wyjaśnienia, dlaczego artysta je napisał. Starowieyskiemu założona podsłuch telefoniczny w mieszkaniu, śledzono w miejscu zamieszkania i podczas jego wakacyjnych wypadów do Kazimierza nad Wisłą. Zaktywizowano kilku tajnych współpracowników, którzy zaczęli krążyć wokół artysty. Po pół roku nieustannej inwigilacji, wezwano go wreszcie na rozmowę. Ale i ona nie rozwiązała zagadki. Jak stwierdza przesłuchujący Starowiejskiego oficer: przyczyna dopisania komentarzy do plakatów "pozostała nieznana". Po tym spotkaniu SB zaprzestało jednak dalszego rozpracowywania artysty. W filmie Franciszek Starowieyski komentuje esbeckie papiery, które przeciwko niemu zgromadzono. Widzi je po raz pierwszy w życiu. Przypominają mu się miejsca i osoby, które są w nich opisane. Opowiada o innych, nieodnotowanych w papierach kontaktach z esbekami. Zdradza również, po latach, nieznaną do tej pory nikomu oprócz niego, przyczynę napisania swoich komentarzy na ścianach muzeum. Scenerią jego opowieści jest mieszkanie artysty na warszawskiej Sadybie, a jej ilustracje stanowią obrazy, rysunki i plakaty malarza, oraz filmy z jego udziałem, które powstały w latach siedemdziesiątych. Film jest ostatnim wywiadem Franciszka Starowiejskiego, przed jego śmiercią.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.