Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EWA WÓJCIAK

w BYŁEM FIGURANTEM SB

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny. 22 min.

Ewa Wójciak - aktorka poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. Autorka tekstów i manifestów programowych teatru. Od roku 2000 - jego dyrektorka. Pierwsze spotkanie aktorki ze służbą bezpieczeństwa nastąpiło, kiedy jeden z liderów poznańskiego KOR-u Jerzy Nowacki, przywiózł zespołowi teatru do podpisania list protestacyjny w sprawie poprawek do Konstytucji. Członków teatru zatrzymano na kilka godzin i przesłuchano. Wtedy też SB założyło im teczki operacyjnego rozpracowania. Do dziś zachowały się tylko dwie z nich: Marcina Kęszyckiego, pseudonim "Herkules" i Ewy Wójciak, pseudonim "Nana". Przy czym ze 176 stron tej ostatniej, ocalało tylko 77. Bohaterka filmu opowiada o rzeczach opisanych w teczce i tych, których tam zabrakło. Oskarżano ją, miedzy innymi, o handel przywiezionym z zagranicy kalkulatorem. Kilkukrotnie przeszukano jej mieszkanie. W 1978 jej i innym członkom zespołu sprokurowano sprawę o pobicie w Warszawie kontrolera biletów. Te ostatnia historię ilustruje esbecki film, z archiwów Mirosława Chojeckiego. W latach osiemdziesiątych na wszelkie sposoby utrudniano teatrowi działalność: chciano pozbawić go jego siedziby, zatrzymywano samochód teatru podczas wyjazdów na występy, w ostatniej chwili odwoływano spektakle. Tak było np. z występem w warszawskiej Stodole, który został potraktowany, jako próba zgromadzenia politycznego. Teatr ma również zakaz wyjazdów za granicę. Aktorka opowiada historię teatru w scenerii Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, gdzie kilkukrotnie była przesłuchiwana. Jej opowieść ilustrują fotografię z teatralnego archiwum, oraz fragmenty widowiska telewizyjnego "Teatr Ósmego Dnia - songi" Andrzeja Maleszki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.