Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 44 min

Autorzy dokumentu, który realizowano w rocznicę konfliktu gruzińsko - rosyjskiego 2008 roku, rozpoczynają swoją opowieść o grupie ludzi i ich dramatycznej ucieczce, od aforyzmu: Od wojny gorszy jest sam strach przed wojną (Seneka Młodszy).
Bo właśnie nie wojna, ale paniczny strach przed nią jest głównym tematem "Domu". Na ekranie nie widać bezpośrednich działań wojennych, nie ma czołgów, helikopterów, wojska. Wydarzenia są tu pokazane z punktu widzenia zwykłych cywili - przerażonych wojną i pragnących bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich. Modlą się, by móc żyć w miłości i pokoju, żeby już nigdy nie musieli cierpieć, by ich dzieci mogły chodzić do szkoły.
Punktem wyjścia do przedstawienia tej dramatycznej historii jest podróż Manany Gronert - Cuckiridze do ojczyzny, ekipa filmowa towarzyszy jej z kamerą już na lotnisku w Warszawie. Gruzinka od ponad 20 lat mieszka w Polsce często odwiedza swój kraj, jednak ta wizyta ma dla niej szczególne znaczenie. Wraca do ojczyzny w sierpniu, dokładnie w pierwszą rocznicę rozpoczęcia konfliktu. Celem wizyty jest maleńka wioska położona gdzieś w górach na odludziu, gdzie w domu pewnej rodziny gruzińsko - osetyńskiej znalazło schronienie 60 osób. Przyjęli ich, kiedy rozpoczęła się wojna, przyrzekając sobie, że wszyscy muszą spotkać się za rok. Film na kasecie wideo, który wówczas nakręciła Manana staje się okazją do wspomnień, przypomnienia sobie, co wtedy czuli, jak wyglądało ich życie w ciągłym strachu. Przeżyli piekło, ale są szczęśliwi, że udało im się wyjść cało, choć wtedy nikt nie był pewnyt jutra. Teraz życzą sobie, by już nigdy nie było wojny, by nie musieli w nocy uciekać z dziećmi do lasu, chować się w piwnicy, by nie musieli cierpieć i żeby już zawsze żyli w harmonii i zgodzie, bez względu na narodowość, kolor skóry i religię. Są wdzięczni Tiniko i jej mężowi, że uczynili dla nich tyle dobrego, ocalili im życie przyjmując pod swój dach. Dzięki nim, mogą teraz być razem ze swoimi bliskimi. Dramatyczne wspomnienia sprzed roku przeplatają sielskie obrazki z tradycyjnej gruzińskiej uczty, jaką wspólnie przygotowali na przyjazd Manany. Biesiadują przy stołach suto zastawionych jadłem, rozkoszując się pieczonym jagnięciem, owocami, warzywami, pijąc wino wystawione w gąsiorach i wznosząc toasty za pomyślność, za pokój, za braci. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2013
    Zielona Góra (Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego "Quest Europe")-Grand Prix w kategorii: najlepszy film dokumentalny
  • 2014
    Nagroda im. Jana Machulskiego-Nominacja
    w kategorii: Najlepszy film dokumentalny
2024.06.06 02:00:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.