Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIELUŃ. ZBRODNIA "W RAMACH KONIECZNOŚCI"

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 23 min

Wciąż mało znana historia zniszczenia Wielunia w pierwszym dniu wojny. Do dziś trwają spory czy nalot na miasto zaczął się o godz. 4:40 - pięć minut wcześniej zanim padły pierwsze strzały na Westerplatte, czy jednak około 6:00. W trwającym ponad 8 godzin bombardowaniu zniszczono 75% miasteczka, w którym nie było ani jednego żołnierza. Oprócz zrzucenia kilkudziesięciu(!) ton bomb, ludność cywilna była ciągle ostrzeliwana przez myśliwce. Tragedia Wielunia, chociaż w małym stopniu, ale jednak znana w Polsce, w Niemczech jest ciągle skrzętnie przemilczana przez wiele dziesiątków lat. Dowodzi bowiem, że w odróżnieniu od ataku "rycerskiego Wehrmachtu" na Westerplatte (placówkę wojskową), Niemcy rozpoczęły wojnę od zbrodni przeciwko ludzkości i wielokrotnego pogwałcenia postanowień Konwencji Haskiej. Winni, chociaż znani z imienia i nazwiska, nigdy nie ponieśli odpowiedzialności. Pomimo wielokrotnego składania pozwów i dostarczenia obszernej dokumentacji przez stronę polską, niemieckie sądy oceniły postępowanie zbrodniarzy jako "dopuszczalne w ramach konieczności wojennej". Wypowiedzi naocznych świadków, dokumentacja fotograficzna, stanowisko historyków polskich i kłopotliwe pytania do historyków niemieckich.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:59:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.