Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZŁO W CHEŁMNIE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 25 min

Chełmno nad Nerem. Niewielka miejscowość w Wielkopolsce. Tutaj w czasie wojny działał obóz zagłady. Były to tereny wcielone do Rzeszy. Niemcy nazwali je Warthegau - czyli "Kraj Warty". Na terenie obozu zagłady w czasie wojny pracowała grupa 8 Polaków. Henryka M. - ostatniego Polaka z grupy, która pomagała Niemcom w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem - aresztowano kilkadziesiąt lat po wojnie. Zanim trafił do obozu w Chełmnie, był więźniem słynnego Fortu VII w Poznaniu. Pomagał Niemcom m.in. w likwidacji pacjentów okolicznych szpitali psychiatrycznych. Ludzi tych gazowano w specjalnych samochodach-komorach gazowych. W grudniu 1941 r. Henryk M. rozpoczął pracę w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem. Jeszcze na początku wojny w pobliskim Lesie Rzuchowskim dokonano masowej egzekucji kilkudziesięciu Polaków. Zapanował terror i surowe prawo wprowadzone przez okupanta. Wielu mieszkańców Chełmna nad Nerem w czasie wojny wysiedlono. Miejscowego księdza wysłano do obozu koncentracyjnego. Z przedwojennej elity Chełmna pozostał m.in. sekretarz gminny - Stanisław Kaszyński, który mieszkał i pracował w urzędzie od 1928 roku. Kiedy wybuchła wojna, Kaszyński mieszkał w Chełmnie z żoną - Karoliną i czwórki dzieci. Nadal był urzędnikiem. Najprawdopodobniej współpracował z podziemiem i przekazywał zaszyfrowane meldunki dotyczące sytuacji w Chełmnie. Pierwsze transporty Żydów dotarły do obozu w Chełmnie nad Nerem w grudniu 1941 roku. Do obozu zagłady trafiali głównie Żydzi z "Kraju Warty", ale też Polacy, Cyganie, jeńcy radzieccy oraz dzieci z czeskich Lidic. Obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem mieścił się w nieistniejącym już dziś pałacu. Chodziło o to, by zamaskować prawdziwy cel przyjazdu ofiar, czyli natychmiastową zagładę. Stanisław Kaszyński w styczniu 1942 roku wysłał list, w którym najprawdopodobniej opisywał to, co dzieje się z ludźmi przywożonymi do Chełmna. Nie zachowały się żadne dokumenty związane z aresztowaniem i przesłuchaniem Stanisława Kaszyńskiego przez Niemców. Udało się tylko ustalić okoliczności jego śmierci. Żonę Kaszyńskiego także więziono w pałacu. Później przewieziono do więzienia w Łodzi. I tam prawdopodobnie rozstrzelano. Nie udało się ustalić, kto zdradził Kaszyńskiego i przekazał Niemcom pisany przez niego list. Prowadzone po wojnie dochodzenie w tej sprawie zakończyło się fiaskiem. Toczące się również po wojnie śledztwo dotyczące grupy Polaków pracujących w obozie w Chełmnie nad Nerem zakończyło się 55 lat po opisywanych wydarzeniach. Aresztowanie 78 -letniego Henryka M. - polskiego pomocnika z obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem - odbiło się szerokim echem w polskich mediach. Aresztowano przecież człowieka, oskarżanego o udział w ludobójstwie. Człowieka, który nie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Założył rodzinę. Mieszkał w dużym wojewódzkim mieście. W lipcu 2001 roku skazano go na 8 lat więzienia, ale wkrótce - ze względu na stan zdrowia - orzeczono przerwę w odbywaniu kary. Henryk M. przesiedział w celi niecały rok.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2011
    Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense
2024.06.06 01:58:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.