Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OLIMPIADA CZASU WOJNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 25 min

Kiedy Europa pogrążyła się w zawierusze II wojny światowej, znaleźli się ludzie, którzy nawet w warunkach zniewolenia potrafili wskrzesić w sobie ducha walki sportowej i stworzyć choćby namiastkę igrzysk olimpijskich. Dzisiejszy Dobiegniew, miasteczko leżące na Pomorzu Zachodnim, do 1945 roku należał do Niemiec i nazywał się Wolenberg. W czasie wojny od końca maja 1940 r. do 25 stycznia 1945 r. znajdował się na tym terenie największy obóz jeniecki dla polskich oficerów: Oflag II C Wolenberg, gdzie przetrzymywano ponad sześć tysięcy jeńców. To właśnie tu zorganizowano niezwykłe igrzyska, które odbywały się pod hasłem Rok Olimpijski 1944. Zawody sportowe zostały rozegrane w dniach od 23 lipca do 13 sierpnia. W programie znalazły się następujące dyscypliny: piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka oraz konkurencje lekkoatletyczne, takie jak: biegi, sztafeta, pchnięcie kulą, rzut dyskiem. Wielkie sportowe święto pozwoliło jeńcom choć na chwilę zapomnieć o kłopotach, cierpieniu, pomogło przetrwać kolejne ciężkie dni niewoli. Tamte czasy, jeniecką olimpiadę i obozowy żywot wspominają byli jeńcy oflagu II C Woldenberg: Arkadiusz Brzezicki, prof. Jerzy Staniszkis, Bohdan Pstrokoński, Tadeusz Sławiński. Ponadto o niezwykłej idei zorganizowania igrzysk mówi dr Andrzej Toczewski z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:58:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.