Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAK ZROBIĆ FILM

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 6 odcinków x ok. 10 min

Cykl "Jak zrobić film" to praktyczny przewodnik po tym, jak od początku do końca zrobić film dokumentalny. Każdy może dowiedzieć się z programu jak przygotować się do realizacji pierwszej etiudy, jak wyglądają poszczególne etapy realizacji filmu od pomysłu do montażu. Program nakłania do szukania inspiracji w klasyce polskiego kina i sięgania po filmy dokumentalne i fabularne, które znalazły się w Filmotece Szkolnej. Podstawą do realizacji programu były 8 - dniowe warsztaty filmowe dla grupy 16 gimnazjalistów i licealistów, które odbyły się w Piszu na Mazurach. Zajęcia prowadzone były przez reżyserów filmów dokumentalnych Pawła Łozińskiego i Piotra Stasika. Głównym zadaniem grupy warsztatowej było stworzenie remake#u Gadających głów Krzysztofa Kieślowskiego.
1. Scenariusz:W pierwszym odcinku - poznajemy bohaterów programu, którzy zastanawiają się nad tym, czym jest dokument oraz jak twórczo wykorzystać pomysły użyte w innych filmach. Po obejrzeniu filmu Kieślowskiego wspólnymi siłami tworzą wstępną wersję scenariusza do swojego filmu. W trakcie debaty decydują, że do dwóch pytań, które Kieślowski zadaje bohaterom swojego filmu: "Kim jesteś?", "Czego pragniesz?" dodadzą kolejne: "Co Ci się śni?", "Po co żyjesz?,"Czego się boisz?".
2. Kamera i mikrofon: Drugi odcinek cyklu stanowi wprowadzenie w techniczną stronę realizacji filmu. Część uczestników projektu nigdy wcześniej nie miała do czynienia z profesjonalnymi kamerami. W tym odcinku uczą się obsługi kamery oraz zasad kadrowania i nagrywania dźwięku. Zanim wyruszą na dokumentację i zaczną filmować mieszkańców Pisza, sami mają za zadanie wystąpić przed kamerą i odpowiedzieć na wymyślowne przez siebie pytania.
3. Dokumentacja: W trzecim odcinku - śledzimy uczestników projektu wyruszających statkiem do Pisza na pierwszą dokumentację. Paweł Łoziński opowiada im gdzie i jak szukać bohatera do filmu oraz jak rozmawiać z ludźmi, żeby się przed nami otworzyli. Na przykładzie "Gadających głów" uczestnicy projektu zastanawiają się jak rozpoznać, kto ma w sobie coś ciekawego i wartego sfilmowania. Uczestnicy ruszają do miasta pełni entuzjazmu, ale szybko przekonują się, że nie jest łatwo namówić mieszkańców do wystąpienia przed kamerą. Pierwsze próby znalezienia bohaterów do filmu kończą się fiaskiem. Ze wszystkich zapytanych przechodniów tylko jeden chłopiec zgadza się wziąć udział w filmie.
4. Zdjęcia: Czwarty odcinek - zaczyna się od analizy dokumentacji. Uczestnicy wymieniają się doświadczeniami i zastanawiają się, co się nie udało i jak uniknąć błędów w przyszłości. Następnie jadą do Pisza na pierwsze zdjęcia. Tym razem udaje im się znaleźć wielu bohaterów do filmu i przekonać ich do wystąpienia przed kamerą. Wieczorem oglądają i analizują przyniesione materiały.
5. Montaż: Odcinek piąty - pokazuje jak wygląda montaż filmu i jak ważny jest to element w filmie dokumentalnym. Uczestnicy wybierają najciekawsze materiały, ustalają kolejność i tworzą pierwszą układkę filmu. Po projekcji układki uzgadniają, czego jeszcze brakuje i co należy zmienić. Film jeszcze nie gotowy, a jego premiera ma się odbyć już nazajutrz. Uczestnicy wyruszają do Pisza, żeby zrobić akcję promocyjną i zaprosić mieszkańców na pokaz filmu z nadzieją, że zdążą z montażem na czas.
6. Premiera: Odcinek szósty to ważny dzień premiery filmu. Niestety dzień ten zaczyna się od katastrofy. W trakcie pracy nad montażem zrywa się wichura i odcina uczestników od prądu. Premiera za parę godzin a film jeszcze nie gotowy. Trwa wyścig z czasem. Na premierę przychodzi aż 700 mieszkańców Pisza a film dociera w ostatniej chwili. Wszystko na szczęście się udaje, a premiera staje się okazją do wzruszeń i śmiechu. Uczestnicy opowiadają o swoich wrażeniach z premiery i pracy nad filmem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:48:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.