Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIĘDZY SIERPNIEM A MŁOTEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 42 min

Film dokumentalny zainspirowany opublikowaną w 2005 r. książką "Między Sierpniem a młotem" Stanisława Esdena-Tempskiego, w której autor zawarł wiele wątków z własnej biografii. To literacka wizja wydarzeń sprzed lat, oparta na osobistych wspomnieniach, przemyśleniach i faktach historycznych. Bohaterem książki autor uczynił postać fikcyjną, bowiem jej pierwsze wydanie ukazało się jeszcze w podziemiu. Punktem wyjścia dla twórców dokumentu stała się sprawa brutalnego pobicia Esdena-Tempskiego przez zomowców, w efekcie czego doznał on znacznego uszczerbku na zdrowiu, stracił mowę i pamięć. Do dramatycznego w skutkach wydarzenia doszło w ostatnim dniu stanu wojennego, 21 lipca 1983 r. Wieczorem przy ul. Tkackiej w Gdańsku 31-letni wówczas literat natknął się na powracający z patrolu oddział ZOMO. Doszło do konfrontacji, zatrzymany Esden-Tempski trafił na pobliski posterunek milicji, gdzie został skatowany. Po przewiezieniu go do szpitala lekarze stwierdzili ciężkie obrażenia, zagrażające życiu pacjenta. Mimo krytycznego stanu i najgorszych obaw personelu medycznego, wrócił do zdrowia, co dla wielu jawi się prawdziwym cudem.
W 1980 r. w początkach sierpniowego strajku Stanisław Esden-Tempski był pierwszym protokolantem obrad Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, walczył również o zniesienie cenzury, podobnie jak bohater jego powieści, postać fikcyjna Andrzej Łazarz. Łazarz pochodzi z gdańskiej Biskupiej Górki, gdzie wrzeszczanin Esden-Tempski zawsze sam chciał mieszkać.
W quasi-pamiętniku - jak sam mówi o swojej książce "Między Sierpniem a młotem" - Stanisław Esden-Tempski sięga do przeszłości, by ocalić ją od zapomnienia. Od 1980 r. minęło 30 lat, większość dokumentów zniknęła, świadkowie wymarli, zacierają się wspomnienia tamtych czasów. Z zakamarków pamięci i odzyskanej świadomości autora wyłaniają się kolejne obrazy z jego życia: strajk sierpniowy i późniejsze wydarzenia, które mocno zaważyły na jego dalszych losach.
Wynurzenia przed kamerą Stanisława Esdena-Tempskiego przeplatają archiwalne materiały filmowe z wydarzeń sierpniowych oraz nagrane współcześnie wypowiedzi Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy, Bogdana Lisa, a także dra Kazimierza Kotowicza i Klaudii Wyszkowskiej z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Ilustracją jest ponadto zainscenizowane aresztowanie Esdena - Tempskiego przez zomowców. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:47:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.