Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

13 SIERPNIA 44

  • Tytuł alternatywny: TRZYNASTY SIERPNIA CZTERDZIESTEGO CZWARTEGO
  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010

W trzynastym dniu Powstania w godzinach rannych rozpoczął się niemiecki atak na powstańczą barykadę usytuowaną na ulicy Podwale, od strony placu Zamkowego, bronioną przez żołnierzy batalionu AK "Gustaw". Z opanowanego przez Niemców Krakowskiego Przedmieścia wjechały na plac Zamkowy dwa niemieckie czołgi typu PzKpfw IV, które zaczęły ostrzeliwać polskie stanowiska. Po chwili zza czołgów wyłoniła się niewielka tankietka. Na szarżujące pojazdy poleciały butelki z benzyną. Dwa czołgi się wycowały natomiast tankietka się zapaliła. Płonąca maszyna utknęła przed barykadą, a jej kierowca opuścił pojazd i uciekł. Powstańcy ugasili tankietkę i przepchneli ją na polską stronę. Polskich żołnierzy zaskoczył fakt, iż zdobyty pojazd nie przypominał żadnego znanego im niemieckiego wozu bojowego więc potocznie został nazwany czołgiem. Nie posiadał też żadnego uzbrojenia, lecz tylko radiostecje.. Dowódca batalionu kapitan Ludwik Gawrych "Gustaw" oraz jego zastępca Włodzimierz Stetkiewicz "Włodek" kazali swoim żołnierzom trzymać się z daleka od tankietki. Podejrzewali, że jego porzucenie może być jakimś podstępem wroga, tym bardziej, że po utracie wozu Niemcy z niewiadomych przyczyn natychmiast wstrzymali ogień. W międzyczasie zgłosiło się dwóch Powstańców, którzy stwierdzili, że więdzą jak urochomić pojazd. Po uruchomieniu pojazdu wjechali nim w uliczki Starówki, budząc ogromny entuzjazm ludności cywilnej, która słysząc okrzyki "czołg zdobyty!" zbiegła się tłumnie, aby podziwiać zdobycz. W rzeczywistości zdobyty pojazd nie był czołgiem, lecz ciężkim transporterem ładunków typu Sd.Kfz. 301 Ausf. C Schwere Ladungsträger B-IV, należącym do specjalnego 302. Batalionu Pancernego. Pojazd był wykorzystywany m.in. jako samobieżny stawiacz min - służący do niszczenia umocnień. Zdobyty przez powstańców transporter przewoził 500 kilogramów materiału wybuchowego. w zamocowanym na pancerzu pojemniku. Powstańcy triumfalnie przejechali nim Podwale i Piekarską, Zapiecek i Rynek Starego Miasta.Sukcesywnie zbliżali się do swoich kwater na ul. Kilińskiego. Przy pokonywaniu małej barykady przy ulicy Kilińskiego (było to około godziny 18:00) z pancerza pojazdu zsunęła się umieszczona z przodu metalowa skrzynia z ładunkiem wybuchowym Nastąpił potężny wybuch, który spowodował prawdziwą masakrę. Zginęło ponad 300 osób, a kolejnych kilkaset odniosło rany. Większość rannych została w okrutny sposób zamordowana przez Niemców, którzy wkroczyli na Starówkę 2 września.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

13 SIERPNIA 44 w internecie

2024.03.01 01:47:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.