TAJEMNICE DOLINY NILU
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2008
- Barwny, 3 części x ok. 30 min
Fascynująca podróż z biegiem Nilu, od Chartumu do Aleksandrii. Wyprawa w głąb czasu, śladami legendarnych królestw i zaginionych cywilizacji. Ekipa filmowa przedstawia sensacyjne odkrycia polskich archeologów, którzy od blisko pół wieku pracują w Dolinie Nilu. Każdy z odcinków to kolejny etap podróży, kolejny okres w historii i kolejna przygoda.
Część 1: Pierwszy odcinek przedstawia historię starożytnej Nubii, królestwa, które swoim zasięgiem obejmowało obszar między I a VI kataraktą. Podróż z biegiem najdłuższej afrykańskiej rzeki zaczyna się w stolicy Sudanu - Chartumie, gdzie Nil Biały łączy się z Nilem Błękitnym w jeden nurt. Chartum to okazja do zapoznania się z dziedzictwem duchowym i historycznym największego kraju Afryki.
W rejonie IV katarakty, gdzie powstaje wielka tama, naukowcy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku biorą udział w międzynarodowej akcji ratowania zabytków. Na obszarze, który wkrótce zostanie zalany wodami Nilu, polscy archeolodzy ratują przed zatopieniem bezcenne zabytki prehistorycznych kultur.
Wizyta w Banganarti i Starej Dongoli pozwala zapoznać się z historią Makurii, największego chrześcijańskiego królestwa w Afryce. Misje archeologiczne z Uniwersytetu Warszawskiego kontynuują dziś dzieło prof. Kazimierza Michałowskiego, który odkryciem katedry w Faras dał początek nubiologii - nowej dziedzinie nauki poświęconej starożytnej Nubii. Zdjęcia zrealizowane w Meroe, Jebel Barkal i Kermie ukazują zabytki z różnych okresów w historii tego kraju.
Sudańska wędrówka kończy się w Wadi Halfie, skąd starożytnym szlakiem karawan udajemy się do Egiptu.
Część 2: Historia największej cywilizacji starożytnej zaczyna się od wizyty na Elefantynie zwanej Południową Bramą Egiptu. Wyspa na Nilu od czasów prehistorycznych była miejscem kultu bóstw związanych z rzeką od której zależało życie Egiptu. Polski ślad w dzisiejszym Asuanie związany jest ze świątynią Ramzesa II w Abu Simbel. W latach 60. Prof. Michałowski kierował międzynarodową akcją przeniesienia świątyni na teren położony nad poziomem jeziora Nasera. W starożytnych Tebach ekipa filmowa odwiedza archeologów pracujących w świątyni Hatszepsut. Polscy naukowcy od wielu lat odkrywają tajemnice jednej z najbardziej zagadkowych postaci Egiptu. Hatszepsut - kobieta faraon, skazana przez swego następcę na wymazanie z historii, dzięki polskim archeologom wróciła na panteon egipskich władców.
W Sakkara, prof. Karol Myśliwiec przedstawia swoje najnowsze odkrycia na cmentarzysku z czasów Starego Państwa. W grobowcu wezyra Meref - Nebefa poznajemy historię najważniejszego dostojnika, na dworze faraona Tetiego.
Część 3: Fascynująca podróż z biegiem Nilu, od Chartumu do Aleksandrii. Wyprawa w głąb czasu, śladami legendarnych królestw i zaginionych cywilizacji. Ekipa filmowa przedstawia sensacyjne odkrycia polskich archeologów, którzy od blisko pół wieku pracują w Dolinie Nilu. Każdy z odcinków to kolejny etap podróży, kolejny okres w historii i kolejna przygoda.
W Kairze widzowie uczestniczą w spotkaniu z polskimi archeologami, a następnie odwiedzają Mukattam, dzielnicę zwaną Miastem Śmieciarzy. W dawnych kamieniołomach zamieszkali wypędzeni z centrum Kairu koptowie - egipscy chrześcijanie. Ponad 40 tysięcy mieszkańców tej dzielnicy utrzymuje się głównie z utylizacji śmieci. Wśród nich pracuje Mariusz Dybich, niedoszły salezjanin, który na zamówienie koptyjskiego kościoła wykonuje rzeźby na skałach otaczających tamtejszy klasztor. Ponadto wizyta na słynnym bazarze Khan al Khalili, w koptyjskich kościołach i kairskich meczetach pozwala przybliżyć atmosferę stolicy dzisiejszego Egiptu.
W Delcie Nilu archeolodzy z Krakowa i Poznania odkrywają osadę z czasów początku państwa egipskiego. Znalezione przez nich wizerunki władców z okresu predynastycznego uznane zostały za jedną z największych sensacji archeologicznych ostatnich lat. Ich prace rzucają nowe światło na najstarszy okres w historii państwa egipskiego.
Podróż z biegiem Nilu kończy się na ujściu rzeki do Morza Śródziemnego w Rashid i wizycie w misji archeologicznej w Aleksandrii. W centrum miasta założonego przez Aleksandra Macedońskiego polscy archeolodzy odkryli fragment rzymskiej dzielnicy starożytnej metropolii. Kompleks zabudowań mieszkalnych, łaźnie i audytoria najstarszego na świecie uniwersytetu dają wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie mieszkańców dawnej Aleksandrii. [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseriaw napisach określenie funkcji: Realizacja
- Scenariusz
- Komentarz
- Lektor
- Zdjęcia
- Muzyka
- Opracowanie muzyczne
- Udźwiękowienie
- Montaż
- Współpraca montażowaw napisach określenie funkcji: Asystent montażysty
- Animacja
- Fotografie
- Grafika
- KonsultacjanaukowanaukowanaukowanaukowanaukowanaukowaMahmoud El TayebnaukowaHenryk PanernaukowaBogdan Żurawskinaukowa
- Kierownictwo produkcji
- Asystent kierownika produkcji
- Produkcja
Nagrodyschowaj
- 2010Kraków (Festiwal Filmów Archeologicznych)-Grand Prix
za "umiejętne połączenie wartości popularyzatorsko-edukacyjnych z wysokim poziomem artystycznym"