Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZYCZÓŁKI NAD ODRĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1966
  • Czarno-biały, 30 min

Odra. Zachodnia granica Polski. Tu na dwudziestokilometrowym odcinku, wyznaczonym miejscowościami Gozdowice, Łysogórki, Osinów, Siekierki, Cedynia, od wieków ważyły się losy państwowości polskiej. W 963 roku wojska Mieszka I starły się z Wieletami, cztery zaś lata później walczono z Wolinianami. W 972 roku wojska Mieszka I, dowodzone przez jego brata Czcibora, stoczyły pod Cedynią zwycięska bitwę z wojskami margrabiego Zygfryda Hodona. Niemal 1000 lat później, rankiem 16 kwietnia 1945 roku, oddziały I Armii Wojska Polskiego nacierające w składzie I Frontu Białoruskiego rozpoczęły forsowanie Odry. W pobliżu Siekierek i Gozdowic rozegrała się bitwa, jedna z najważniejszych w dziejach oręża polskiego. O bitwie, forsowaniu Odry i znaczeniu tej operacji militarnej i politycznej opowiadają uczestnicy tamtych wydarzeń: płk dr Emil Jadziak - dziś członek Sztabu Generalnego WP; dowódca drużyny kompanii sanitarnej 2 dywizji 6 pułku piechoty, plut. Wacław Jacyna - dziś przewodniczący Prezydium MRN w Mieszkowicach; kanonier 19 pułku artylerii ppanc., Józef Skrzydło - dziś robotnik leśny; dowódca plutonu 2 dywizji 5 pułku piechoty, plut. Stefan Kowalczyk - obecnie komendant ORMO w Cedyni; dowódca batalionu 2 dywizji piechoty, por. Tadeusz Żurawski - obecnie Naczelnik Wydziału Urzędu Morskiego w Szczecinie. O kulisach walk nad Odrą w 1945 roku opowiada szczeciński pisarz, Ryszard Liskowacki, autor książki "Powrót na tamten brzeg". W filmie wykorzystano archiwalne materiały fotograficzne i filmowe z forsowania Odry.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:57:27
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.