Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZYJACIÓŁKI

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 62 min

Losy dwóch dziewcząt, mieszkanek Słupcy i ich przyjaźni w tragicznych latach okupacji niemieckiej zostały po raz pierwszy pokazane na wystawie pt. "Przyjaciółki" w Muzeum Regionalnym w Słupcy w roku 2000. Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, w tym ludzi młodych. Wanda Różycka-Zborowska napisała scenariusz do filmu, który powstał w oparciu o prezentowane na wystawie niezwykle wzruszające, pełne emocji listy pisane przez Danutę Rozental do Grażynki Harmacińskiej z wysiedlenia (Rrzgów i Izbica na Lubelszczyźnie) z lat 1940 -1942. Ocalone listy ( unikatowy dokument ) przechowywane przez Grażynę do dnia dzisiejszego- w zamyśle scenarzystki i reżysera filmu Wandy Różyckiej - Zborowskiej są swoistym przewodnikiem po wspomnieniach, które w filmie przywoływać będzie ta, która przeżyła okupację w Słupcy -Grażyna Harmacińska-Nyczka. Mimo upływu lat zachowała w sercu pamięć o swojej przyjaciółce, która podzieliła losy milionów polskich Żydów, zamordowana przez hitlerowców wiosną 1942 r. Historia przyjaźni dwóch dziewczynek została opowiedziana na nowo językiem filmu, który dotykając spraw ponadczasowych i uniwersalnych może przemówić do szerokiego grona odbiorców.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2010
    Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-III Nagroda w kategorii: film dokumentalny
    za "ukazanie pięknej przyjaźni dwóch koleżanek szkolnych: Polki Grażyny Harmacińskiej i Żydówki Danuty Rozental w dramatycznym czasie hitlerowskiej okupacji"
2024.06.06 01:56:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.