Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYCZLIWIE PRZEMILCZANY. O MICHALE CHOROMAŃSKIM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 30 min
    Film powstał w cyklu "Zapomniani pisarze".

"To są homoseksualiści, ekshibicjoniści i psychopaci, degeneraci, narkomani, ludzie chronicznie chorzy na żołądek, mieszkający na stałe w szpitalach, nie odróżniający jawy od snu, hipochondrycy, neurastenicy, mizantropi. Im oddaje się w ręce budowę kultury. Tak! Choromania! Literatura skrzywiona i chora!" Michał Choromański mógł mieć powody do dumy: znalazł się w najlepszym towarzystwie. Od jego właśnie nazwiska Ignacy Fik utworzył obelżywy epitet na określenie nurtu polskiej literatury, do którego zaliczył takie tuzy międzywojennego piśmiennictwa i największych artystów pióra jak Juliusz Kaden-Bandrowski, Zbigniew Uniłowski, Adam Ważyk, Witkiewicz, Bruno Schulz, czy Witold Gombrowicz. A jednak twórczość pisarza, pomijając obelgi, gazetowe recenzje i zdawkowe noty w historyczno-literackich kompendiach, nie znalazła należnego odzwierciedlenia w oczach krytyki. Autor kilkunastu cieszących się ogromnym powodzeniem u czytelników powieści pozostał w opinii literackiej pisarzem jednej powieści - "Zazdrości i medycyny", pisarzem mało znanym, a właściwie - jak to określiła Hanna Kirchner "życzliwie przemilczanym". Choromański urodził się w 1904 roku na Ukrainie. Studiował psychologię i pedagogikę na uniwersytetach rosyjskich. Z najwyższym trudem wiązał koniec z końcem, często przymierał głodem. Do Polski wrócił na stałe w 1924 roku, z mocno zaawansowaną gruźlicą. Leczył ją w Dusznikach i w Zakopanem. Tam właśnie zaprzyjaźnił się z Witkacym. Po błyskotliwym debiucie "Białymi braćmi" oraz "Zazdrością i medycyną" tryumfalnie wkroczył na literackie salony Warszawy. W 1934 roku Polska Akademia Literatury przyznała mu nagrodę dla młodych, obiecujących twórców. Czas sukcesu artystycznego i towarzyskiego przerwał wybuch wojny. W 1940 Choromański wraz z żoną, znaną tancerką Ruth Sorel, odbył dramatyczną podróż przez Niemcy, Włochy, Francję i Anglię aż za ocean, do Brazylii i Argentyny. Później osiedlił się w Kanadzie. Do kraju wrócił w 1958 roku. Nadal wiele pisał, między innymi dramaty, które nie mogły być wystawiane w Polsce lat sześćdziesiątych, oraz wspomnienia. Zmarł, w niemal całkowitym osamotnieniu, w 1972 roku. O niezwykłych kolejach losy Choromańskiego, a także o jego twórczości mówią pisarze: Marek Sołtysik i Wacław Terlecki, krytyk literacki - Wacław Sadkowski, oraz sam bohater programu, w cytowanych "memuarach". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:56:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.