Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻEGNAJ DDR! PRZEZ WARSZAWĘ KU WOLNOŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 57 min

Obraz przypomina prawie zapomniany epizod polsko - niemieckiej i europejskiej historii. Przywraca pamięć o wydarzeniach, które miały duży wpływ na upadek Muru i na czasy obecne. Opowiada o ucieczkach obywateli NRD do RFN przez terytorium Polski (ambasadę RFN w Warszawie) za rządów Tadeusza Mazowieckiego. Jesienią 1989 roku około 100 tysięcy mieszkańców NRD podjęło próbę ucieczki na Zachód przez Wschód: Polskę, Węgry, Czechosłowację. Niektórzy nielegalnie przekraczali granicę na Odrze i Nysie lub przedzierali się przez Sudety, inni całkiem legalnie przyjechali właśnie do Polski. Bohaterami filmu są Thorsten Reinhold, małżeństwa Ute i Udo Finke, Peter i Heidi Reichmuth, którym ucieczka się powiodła oraz Thomas Przybylski, który zamiast przedostać się na Zachód, trafił do więzienia Stasi w Poczdamie. Autorzy filmu spotkali się z nimi po latach. Wraz z Thorstenem Heinholdem przemierzyli całą trasę jego osobistej "ucieczki do wolności", a z Thomasem Przybylskim ekipa zwiedziła więzienie Stasi. Do Warszawy przyjechali też państwo Ute i Udo Finke wraz z Peterem i Heidi Reichmuth. 20 lat temu siostry Ute i Heidi namówiły swoich mężów do spontanicznej ucieczki do Polski. Szczególne miejsce w filmie mają Polacy, którzy bezinteresownie pomagali enerdowskim obywatelom. Pani Halina Afdziejewicz opowiada w filmie wzruszającą historię o niemieckich dzieciach - uciekinierach. A Państwo Szymanek z Saskiej Kępy o tym, jak obserwowali oznaki bliskiego upadku Muru Berlińskiego przez płot swojego ogródka - ich posesja graniczyła z Ambasadą RFN. W filmie jako polscy świadkowie i współuczestnicy wydarzeń występują m.in. Tadeusz Mazowiecki - premier pierwszego niekomunistycznego rządu polskiego oraz minister spraw zagranicznych w tym rządzie - Krzysztof Skubiszewski. Filmowcy przeprowadzili dziesiątki godzin wywiadów i wykonali setki ujęć mających przypomnieć ten mało znany fakt historyczny i oddać atmosferę tamtych dni.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:56:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.