Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KSIĄŻKA - RĘKODZIEŁO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 26 min

Z zamiłowania do książki pięknej, unikatowej, w dobie, gdy książka ulega gwałtownym przeobrażeniom, gdy jak wszystko wokół i ona unifikuje się, zostaje pozbawiona indywidualnych znamion, pietyzmu przygotowania, ba - zapachu, Urszula Kurtiak i Edward Ley powołali w Koszalinie Fundację Ochrony Książki. Zajęli się tworzeniem edytorskich rękodzieł, z wykorzystaniem tradycyjnego warsztatu introligatorskiego. Dokument pokazuje cały proces tak traktowanej książki - od redakcyjnego opracowania, po wybór papieru zależnie od charakteru książki, jej treści, przeznaczenia, przez dobór czcionki, ręczne ilustrowanie, po - dalej stary warsztat jej oprawy: szycie, klejenie, zbijanie, oprawianie w materie, skóry, tłoczenie napisów... Twórcy Fundacji opowiadają o swojej nauce starego warsztatu oprawy książki, o wyszukiwaniu form edycji dla tytułów, które podjęli się wydać w formie artystycznej. Aktorka Teatru Nowego w Poznaniu Dorota Lulka czyta fragmenty wiersza "Kto winien" Wiktora Hugo o przeżyciach, jakie towarzyszyły mu w kontakcie z książką i fragmenty prozy Miguela de Crvantesa Saavedry "Przemyślny Hidalgo Don Kichot z Manchy" - przesłanie do twórców, aby przez poprzez swoje dzieło starali się mieć dobry wpływ na czytelnika". W obrazie pokazany jest proces tworzenia książek - dzieł sztuki; pokazane są m.in. tomik Haliny Poświatowskiej "Ogień zielonych księżyców", oprawiony w zielony jedwab, inkrustowany szlachetnymi kamieniami, z kartkami nasączonymi ulubionym zapachem poetki - zapachem konwalii, dalej - w skórę oprawiona Trylogia Henryka Sienkiewicza, z ręcznie, piórkiem i barwnikami rozrysowanymi scenami batalistycznymi na cienkich brzegach kartek tak, że po zamknięciu ksiąg wyłania się pełny obraz wojów, dalej - książkę w formie zwoju, tekst Owidiusza "O kosmetyce twarzy u pań". Ta ostatnia pozycja, to rekonstrukcja wydania sprzed 4 tys. lat!

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:56:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.