Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NEKROPOLIS. ŁÓDZKIE TRÓJPRZYMIERZE CIENI...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 54 min

Nekropolie to miejsca o niezwykłej atmosferze, gdzie czas staje się wymiarem szczególnym, w którym liczą się najbardziej uczucia i pamięć. To one wiążą teraźniejszość z przeszłością, a pomniki i epitafia przypominają o tych, którzy odeszli na zawsze. Do cmentarzy o wyjątkowym znaczeniu historycznym i artystycznym należą nie tylko warszawskie Powązki, czy krakowskie Rakowice, ale także Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi. W sposób szczególny opowiada on o dziejach miasta, o życiu i losie jego mieszkańców, a jego trójwyznaniowy charakter sprawia, że jest to cmentarz unikalny w skali kraju i Europy. Przez długi okres czasu był to poniekąd cmentarz elitarny - miejsce pochówku przedstawicieli starych mieszczańskich rodów i wielkich przemysłowców, a także łodzian zasłużonych dla miasta. Wyjątkowa pozycja Starego Cmentarza wynika nie tylko z jego wieku, czy trójwyznaniowego charakteru, ale także piękna kompozycji. Składa się na nią cały zabytkowy krajobraz tej nekropolii z pomnikowymi drzewami, wysmakowanymi artystycznie rzeźbami, wspaniałymi kaplicami grobowymi, wśród których znaleźć można nie tylko perełki cmentarnej architektury, ale i pamiątki historyczne. Ponad 200 grobowców zostało wpisanych do rejestru zabytków, a sporo mogił przypomina o patriotyzmie, poświęceniu i zasługach, jakie wielu z pochowanych tu łodzian położyło na rzecz miasta i jego społeczności. Wszystko to skłania do refleksji i pytania, czy bez tych cieni, które zawarły na Starym Cmentarzu tak szczególne trójprzymierze istniałaby Łódź? I czy byłaby taka, jaką jest dzisiaj?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:55:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.