Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAGIA LALKI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 39 min

W 1997 roku w Budapeszcie odbywał się kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Lalek UNIMA, podczas którego prezentowano wielką, retrospektywną Wystawę Polskich Teatrów Lalkowych, przygotowaną z okazji ich pięćdziesięciolecia. Dla realizatorek filmu stała się ona okazją do pokazania, w sposób przekrojowy, dziejów tego gatunku teatru w Polsce po II wojnie światowej, jego dorobku i rozwoju - od niezwykle ważnego, choć nieco marginalnie traktowanego teatru wyłącznie dla widowni dziecięcej, po wyrafinowaną sztukę i awangardę dla dorosłej publiczności. Autorki odwiedziły również w łódzkim Muzeum Archeologicznym wystawę prac Kazimierza Mikulskiego, związanego z krakowską "Groteską", ogólnopolskie centrum dokumentacji prac teatrów lalek przy Teatrze "Arlekin" w Łodzi, a także warszawski Teatr Mały, gdzie od pewnego czasu odbywają się przeglądy najciekawszych spektakli lalkowych z całej Polski. Poprzez prezentację eksponatów, zdjęć, fragmentów spektakli i rozmowy ze spotkanymi w odwiedzanych miejscach artystami, pokazują też sylwetki najświetniejszych twórców tego gatunku teatru oraz szkolnictwo przygotowujące do pracy z lalką. Historię polskiego teatru lalkowego tworzą: najstarszy, jeszcze przedwojenny, warszawski "Baj" i jego twórca Krzysztof Niesiołowski, działający również w stolicy teatr "Lalka" z Adamem Kilianem i Janem Wilkowskim oraz "Guliwer", krakowska "Groteska" z Kazimierzem Mikulskim i Jerzym Skarzyńskim, łódzkie "Arlekin" i "Pinokio", poznański - nieistniejący już - "Marcinek" z Leokadią Serafinowicz i Wojciechem Wieczorkiewiczem, Białostocki Teatr Lalek, "Rabcio" w Rabce, "Banialuka" w Bielsku-Białej, rzeszowski "Kacperek", katowickie "Ateneum", teatr Dzieci Zagłębia z nieżyjącym już wieloletnim dyrektorem i reżyserem Janem Dormanem, wielkim reformatorem spektakli dla widowni dziecięcej. Teraźniejszość polskiego teatru lalkowego to także takie placówki, jak Wrocławski Teatr Lalek specjalizujący się w eksperymentalnych spektaklach dla widowni dorosłej, powstała w miejsce poznańskiego "Marcinka" Scena Animacji, którą prowadzi Janusz Ryl-Krystianowski, łódzki "Teatr Ognia i Papieru" Grzegorza Kwiecińskiego reprezentujący mało jeszcze w Polsce popularny typ teatru ulicznego, "Towarzystwo Wierszalin" Piotra Tomaszuka integralnie łączące teatr dramatyczny z lalkowym i wreszcie jeden z najciekawszych teatrów w Polsce - podbiałostocki "Zusno 3/4" Krzysztofa Raua. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:55:18
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.