Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARSENAŁ 1955

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 49 min

Wystawa Młodej Plastyki Arsenał#55 jest obecnie epizodem słabo pamiętanym i z całą pewnością niedocenianym, nie tylko w dziejach sztuki najnowszej, ale także w wymiarze społecznym. A było to wydarzenie bardzo istotne, znamionujące nadchodzącą odwilż polityczną. W Polsce - właśnie w 1955 roku, gdy choćby na Węgrzech dokręcano śrubę, tu dokonywał się proces odwrotny: pojawiły się pierwsze oznaki kontrolowanej odwilży. Latem w Warszawie odbył się Międzynarodowy Festiwal Młodzieży i Studentów, dzięki któremu młodzi ludzie mogli, najczęściej po raz pierwszy, poznać swoich rówieśników z innych krajów. W tym samym czasie otwarto Wystawę Młodej Plastyki Arsenał #55, na której po raz pierwszy od wielu lat pokazano dzieła niemieszczące się w socrealistycznym kanonie. Powstał (jak dziś wiemy, z inspiracji bezpieki) Klub Krzywego Koła, swoisty wentyl bezpieczeństwa pozwalający na wyrażanie opinii nie zawsze zgodnych z linią partii. Dla wielu przełomem było opublikowanie na łamach "Nowej Kultury" "Poematu dla dorosłych" Adama Ważyka, w którym autor przedstawił ukrywaną dotychczas prawdę o cenie, jaką płaciło społeczeństwo za wielkie budowy socjalizmu. We wrześniu swoje oblicze zmienił tygodnik studentów i młodej inteligencji "Po prostu", coraz śmielej opisując rzeczywistość ówczesnej Polski. Wciąż jednak były to sygnały widoczne jedynie dla części społeczeństwa, przede wszystkim inteligencji. Ten kontekst jest istotny, aby zrozumieć, czym była owa malarska manifestacja, zwłaszcza jeśli zważymy, że hasło towarzyszące wystawie brzmiało: "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi". Samo hasło brzmiało politycznie bezpiecznie, lecz sztuka tu prezentowana nie miała nic wspólnego z obrazami propagującymi socjalistycznie słuszną walkę o pokój. Pytaniem istotnym, które w filmie nie może pozostać bez odpowiedzi, jest pytanie o wpływ Arsenału na kształt sztuki, o spór artystyczny i estetyczny, jaki spowodował. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:55:17
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.