Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IKONA NA DROGĘ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 47 min

Świat jest tak fascynujący; można ciągle się go uczyć i poznawać; dotykać takich rzeczy, o których nawet nie myślałeś, że można z nimi obcować - przekonuje Leon Tarasewicz. Dobrą ilustracją tej pochwały różnorodności jest jego domostwo w rodzinnej wiosce Waliły pod Białymstokiem. Tarasewicz hoduje gołębie, papugi indyjskie, afrykańskie i australijskie. Opiekuje się też kaczkami, bażantami, pawiami, cietrzewiami i głuszcami. Oraz kurami. Z dumą i podziwem patrzy na ciemne ptaki ze Szwecji i nieco jaśniejsze z Norwegii; zarówno na te pospolite, jak i niezwykle rzadkie, sprowadzane z odległych zakątków świata, takie jak japońskie onagadori i czarne kury jawajskie. Ja nigdy nie myślałem, że są takie rasy ptaków - tłumaczy z uśmiechem. Tarasewicz jest uznanym hodowcą kur ozdobnych oraz współorganizatorem wystaw rzadkiego ptactwa. Jednak sławę przyniosła mu przede wszystkim jego sztuka. Od najmłodszych lat przejawiał artystyczne zacięcie. Jak wspomina, w młodości był uważany przez sąsiadów za lenia, co to nic, tylko maluje i czyta książki. Na szczęście, innego zdania byli rodzice, którzy nie tylko nie przeszkadzali młodemu Leonowi w malarskich i rysowniczych poszukiwaniach, ale jeszcze wysłali chłopca do liceum plastycznego w Supraślu. Tu, za grubymi murami szkoły, Tarasewicz dojrzewał jako artysta. Jak wspominają jego koledzy w Supraślu, młodzieniec po raz pierwszy zaczął odczuwać dumę z białoruskiego pochodzenia. Przywiązanie do korzeni do dziś objawia się zainteresowaniem artysty sytuacją na Białorusi. Tarasewicz jest jednym z inicjatorów cyklicznych koncertów białoruskich grup rockandrollowych Basowiszcza, odbywających się w Gródku na Białostocczyźnie. W swoim filmie duet reżyserów, Sławomir Malcharek i Róża Fabjanowska, podążają tropem kariery Leona Tarasewicza. Droga ta również na płaszczyźnie duchowej i artystycznej zaczyna się w Waliłach. Wiodąc poprzez Supraśl, Warszawę, różne miasta w Polsce i na świecie, gdzie artysta docierał ze swą sztuką, powraca do rodzinnej wioski malarza. W podróży Tarasewiczowi zawsze towarzyszy ikona. Artysta podkreśla bowiem swoje przywiązanie do ojczystych stron, do ziemi, której zawdzięcza inspirację i na której realizuje obie swoje wielkie pasje: malarską i ornitologiczną. Przed kamerą wypowiadają się znajomi malarza, jego mentor Sokrat Janowicz, koledzy z ław szkolnych i historycy sztuki. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:45:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.