Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPALONY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 52 min

Portret niezwykłego artysty polskiego pochodzenia - Jacka Wilewskiego, który od młodości mieszka w Szwajcarii. Twórczość Wilewskiego, często klasyfikowana jako ekspresjonizm, wymyka się jednak wszelkim kwalifikacjom. Bo jest on artystą awangardowym, czerpiącym jednocześnie z XVII-wiecznej grafiki japońskiej. Uważa się za rysownika, a główne jego narzędzie pracy to zwykły ołówek. Jeden z największych malarzy XX wieku, Balthazar Klossowski de Rola, bardziej znany jako Balthus, z kolei docenił Wilewskiego jako rzeźbiarza. Zostali przyjaciółmi. Balthus okrył go dosłownie swoim płaszczem malarskim. Co ciekawe, Wilewski został doceniony przez jednego z najważniejszych krytyków sztuki światowej, Jeanne Pierre Benezita, poprzez umieszczenie jego notki biograficznej w najważniejszej Encyklopedii Sztuki, jednocześnie uchodzi za zbyt "dziwnego" by być obecnym na rynku szwajcarskim. Jacek Wilewski zrobił 2000 miniaturowych znaczków, jak również grafiki na płatkach róży, filtrach od papierosów, narysował wiele aktów. Nie da się ukryć, że Wilewski bez reszty żyje sztuką. Nie zna kompromisu pomiędzy twórczością, a codziennością, tracąc często kontakt z materialnym światem. Niestety uzależnienie od haszyszu doprowadziło go wyrokiem szwajcarskiego sądu do domu opieki... Film Irka Dobrowolskiego - autora głośnego "Portrecisty" obsypanego nagrodami na wielu międzynarodowych festiwalach - szuka odpowiedzi na pytanie o miejsce twórcy we współczesnym świecie, schodząc do źródeł twórczości znajdujących się w podświadomości artysty.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:45:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.