Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHUTOR KONNE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 25 min

Film opowiada historię pani Władysławy oraz ludzi, których połączył los w czasie wojny. Mając 12 lat, Władysława pasła krowy, a nocą nosiła jedzenie Żydom ukrywającym się na pobliskich bagnach. Wiele lat po wojnie do pani Władysławy przybywają trzy pokolenia uratowanych Żydów: dwaj seniorzy - byli partyzanci podczas wojny, ich dzieci oraz dzieci już zmarłych bojowników i gromadka wnuków. Atmosfera tego miejsca w Chutorze Konne jest niezwykła. Przez dziesiątki lat prawie nic się nie zmieniło. Dzisiaj na polanie między chałupami oglądamy uroczysty obiad na przyjęcie trzypokoleniowej grupy gości. Długie stoły zastawione jedzenie i napitkiem. Atmosfera rodzinna, bo tak właśnie odbierają to spotkanie obie strony, polska i żydowska. Realia dawnego świata w Chutorze największe wrażenie robią na wnukach. Zarówno tych z Izraela, jak i tych z Polski. Następnego dnia będą obchody 60 rocznicy powstania w getcie białostockim. 18 sierpnia Moron Lewo z siostrą, po wizycie poprzedniego dnia w Chutorze Konnem, po uroczystościach i złożeniu wieńców, poszli do Archiwum Miejskiego do Białegostoku. Odnaleźli tam akty urodzenia swoich rodziców. Poznali ich prawdziwe nazwiska, nazwy miejscowości, gdzie się urodzili, jakie imiona mieli ich dziadkowie. Dzisiaj dzieci i wnuki tropią ze wzruszeniem ślady polskiego życia ich rodziców oraz dziadków. Mieszkają w Nazarecie, ale byli już dwukrotnie w Białymstoku i w Chutorze Konne. Chcą przyjechać znowu. Na razie trzecie pokolenie, czyli wnuki, uczą się w Nazarecie polskich słówek. Trudne polskie zwroty językowe na tle pejzażu ich rodzinnego miasta brzmią egzotycznie. Ale daje im to szansę odkrycia świata polskich dziadków. Na odkrycie swojej własnej przeszłości. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:45:02
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.