Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEDOKOŃCZONA HISTORIA. MARZEC 68

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 39 min

W filmie uczestniczą dzieci liderów i uczestników wystąpień studenckich sprzed 40. lat. Przez pryzmat ich wypowiedzi autorzy filmu budują obraz jednego z ważniejszych kryzysów politycznych w PRL i pokazują jego wpływ na życiorysy bohaterów. Wydarzenia marcowe stały się bowiem momentem przełomowym, który zadecydował o dalszym życiu całych rodzin. Zmuszając często ludzi do zmiany ojczyzny, piętnując rasowo, pozbawiając możliwości rozwoju zawodowego w Polsce, marzec 68 wpłynął również na następne pokolenia Polaków. Ci młodzi ludzie są obecnie w wieku swoich rodzicówz czasów, gdy jako studenci uczestniczyli oni w wydarzeniach marcowych. Większość z nich wychowywała się za granicą. Twórcy dokumentu pytają ich więc o obraz Polski, jaki wytworzył się w ich świadomości jeszcze zanim ją zobaczyli, chcą wiedzieć, czy i jak ten obraz różnił się od wyobrażeń o Polsce, jakie mieli ich rówieśnicy w różnych krajach. Film jest próbą zdefiniowania ich relacji emocjonalnych i intelektualnych z Polską. Kształtował je przekaz pokoleniowy wyniesiony z domu, rozmowy z bliskimi o Polsce, opowieści rodziców o ich doświadczeniach z tamtych lat, ale sami wyciągali już z tego wnioski na to, jak pokierować własnym życiem. Ta generacja oderwana od korzeni na własnej skórze odczuła oddziaływanie marca '68, choć nie uczestniczyła bezpośrednio w wydarzeniach sprzed 40 lat. Ich skutki okazały się jednak dużo silniejsze i długotrwałe, niż mogłoby się wydawać. W filmie wypowiadają się dzieci m. in.: Bogusławy Blajfer, Seweryna Blumsztajna, Józef Dajczgewanda, Natana Tenenbauma, Eugeniusza Smolara. Istotnym składnikiem filmu są unikatowe materiały archiwalne. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:54:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.