Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KLEEBERG ODSZEDŁ KLEBERCZYCY ZOSTALI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 53 min

Tytuł oddaje pewien fenomen historyczno-społeczny. Oto trzecie już z kolei pokolenie przejmuje swego rodzaju sztafetę pamięci w najróżniejszych formach i z najróżniejszych powodów - rodzinnych, środowiskowych, sentymentalnych. Żaden fragment kampanii wrześniowej, a być może i polskiej historii ostatniej wojny nie ma tak licznych i tak niezwykłych "strażników pamięci". Film ma dwie zasadnicze warstwy. Pierwsza warstwa to "dziś" - cykl różnych działań, które pamięć o czynach Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" napełniają nowymi treściami. Warstwa druga to "wrzesień", szkicująca te szczególne epizody niezwykłej "kampanii po kampanii", które być może o tej wyjątkowości zadecydowały. Jest jeszcze trzecia pośrednia warstwa pokazująca, jak w czasach Peerelu próbowano historię Kleeberga i jego żołnierzy zatrzeć, zakłamać, zmarginalizować, i jak niezwykły i solidarny był opór przeciwko temu zarówno byłych podkomendnych Generała, jak i mieszkańców Podlasia. Film nie opowiada liniowo kampanii SGO, nie jest opowieścią biograficzną. Jest próbą analizy niezwykłego fenomenu zbiorowej pamięci, czasem wspartą pewnym oglądanym z dystansu "teatrem cieni", jednak bez dialogów i nadmiernej teatralności, raczej sprowadzym do czarno-białego zapisu reporterskiej kamery wojennego korespondenta. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:54:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.