Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"HUTNIK". HISTORIA PISANA POWIELACZEM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 29 min

Film dokumentuje powstanie i działalność podziemnego pisma "Hutnik". Pismo redagowane pod kierownictwem Wojciecha Marchewczyka działało aż do 1989 roku w Krakowie. Autorzy filmu ukazają, jak "Hutnik" z pisma zakładowego założonego w Hucie im. Lenina, stał się jednym z najbardziej liczących się podziemnych periodyków nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce, a jego zasięg oddziaływania obejmował też, za pośrednictwem Radia Wolna Europa, cały świat. Film został podzielony na trzy części. W pierwszej byli redaktorzy opowiadają o zawiązaniu redakcji, źródłach pozyskiwania informacji, a także o tworzeniu pisma i jego oddziaływaniu na ówczesne podziemie. W drugiej części autorzy dokumentu odsłaniają kulisy podziemnej działalności drukarskiej. Byli drukarze opowiadają o tym, skąd zdobywali papier, maszyny i farby drukarskie, jak zorganizowane były podziemne drukarnie i jak wyglądał system zabezpieczeń przed ewentualną "wpadką". Widzowie poznają też historię rozbicia jednej z podziemnych drukarni. Jest ona odtworzona na podstawie dokumentów i materiałów audiowizualnych będących w zasobach IPN. Trzecia część filmu jest poświęcona dystrybucji pisma. Byli kolporterzy opowiadają o systemie rozpowszechniania pisma, o siatce punktów, w których był dystrybuowany "Hutnik" i o grach z PRL-owską bezpieką. Dokument kończy refleksja na temat współczesnych mediów i przełomowej roli "Hutnika" w tworzeniu wolnej prasy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:53:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.