Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MERCHENBUCHER AUS AUSCHWITZ

  • Tytuł polski: BAJKI Z AUSCHWITZ
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Niemcy
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 6 min

Dwa kurczaczki wędrują, by poznać świat... I chociaż jest to bajka dla dzieci, barwna i wesoła, to jednak pochodzi z piekła - Auschwitz. W tym miejscu, potajemnie i z narażeniem życia namalował i napisał własnoręcznie tę książeczkę więzień obozu koncentracyjnego - Henryk Czulda nr obozowy 159452. Został aresztowany przez gestapo w lipcu 1943 w Łodzi. Do Auschwitz przewieziono go trzy miesiące później. Ponad rok był więziony w Auschwitz, przeżył obóz i późniejszy "marsz śmierci" a z tej gehenny przyniósł - wówczas trzyletniemu synkowi Zbigniewowi - książeczkę z bajkami z Auschwitz. Jest to oryginał, który przemycał przez sześć kolejnych obozów. Ostatnim był Dachau-Altach, tam w ostatnim momencie uwolnili go Amerykanie. Po latach przyjechali do Auschwitz jego synowie Zbigniew i Andrzej Czulda. Tu chcieli poznać, jak ich Ojciec przeżył najtrudniejszy okres swego życia. Poszukiwali śladów: skąd miał ojciec dostęp do papieru i farb? Rzeczy, których posiadanie było surowo zabronione. Henryk Czulda był z zawodu architektem, mógł i musiał pracować w biurze budowlanym. Plany, które więźniowie tam kreślili, były przeważnie planami rozbudowy obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, niektóre z nich znajdują się w muzeum. Ich Ojciec nie był jedynym autorem książeczki. Biuro budowlane w Auschwitz od 1943 stało się czymś w rodzaju wydawnictwa podziemnego. Ponad 25 więźniów pisało, malowało ilustracje, powielało w samym centrum obozu kilka tuzinów książek dla dzieci. Więzień Henryk Czulda tworzył swoją książkę z bajkami, ilustracje malując z pamięci zewnętrznego świata, który w obozie nie istniał. Pośród wielkiego umierania pracował nad swoją książeczką, lecz zawsze z myślą o swym małym synku poza obozem. " - Cały czas myślami był z nami, z rodziną, co wynika z jego listów, a książeczka z bajkami jest dowodem na to, że ciągle walczył o przeżycie... - Bajka pozwoliła naszemu ojcu przeżyć: sama praca nad bajką umożliwiała mu na przejście z przerażającej, czarnej rzeczywistości do barwnego, łagodnego świata, do innego świata, gdzie podczas rysowania przez kilka minut przebywał z daleka od wojny." Niektórzy więźniowie z biura budowlanego jak Henryk Czulda, przeżyli, wielu jednak nie. Tylko ich bajki pozostały jako jedyne wspomnienie o ojcu. Zaraz po swoim uwolnieniu napisał ojciec w książce dedykację dla swego pierworodnego, urodzonego podczas wojny syna Zbyszka: "Niemcy zachowywali się bardzo źle, strasznie. Twój ojciec musiał te obrazki malować w tajemnicy, jak złodziej, bo gdyby Niemcy je znaleźli, surowo by go ukarali. Dlatego mój synku musisz wybaczyć, że obrazki są tak niedoskonałe, powstały w czasie wielkiego niepokoju i podczas ciągłego strachu." Jak wielu, którzy przeżyli, także Henryk Czulda w ostatnich latach swego życia, niewiele opowiadał o swym życiu w Auschwitz. Lecz tego dnia Andrzej i Zbigniew dowiedzieli się wiele o swoim Ojcu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:53:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.