Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAPIESKI REPORTER

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 40 min

"Dziś cały świat zastanawia się, czy jest Pan Bóg; jeżeli zaś jest, kim jest? Pozostaje to wielką tajemnicą. I nagle to pytanie zadaje sam papież. Nie można o to spytać w homilii czy w encyklice. Tylko język poetycki jest zdolny do postawienia tego pytania" - Marek Skwarnicki wspomina, jak Jan Paweł II zwrócił się do niego, by zaprezentować swoje wiersze. Na Skwarnickim poezja papieża wywarła wielkie wrażenie. Został redaktorem wydania zbioru wierszy pod tytułem "Tryptyk rzymski". Znajomość Skwarnickiego z Karolem Wojtyłą sięgała wielu lat wstecz. Skwarnicki, pracownik "Tygodnika Powszechnego", zyskał popularność cyklem felietonów podpisywanych pseudonimem "Spodek". Jak sam wspomina, w publikacjach głosił pochwałę dziwactwa i odmienności - tego, co na tle codziennej szarzyzny komunizmu wydawało mu się odświeżającym oddechem dla czytelników. Oddawał się także swej poetyckiej pasji oraz przekładał psalmy. Pewnego dnia kardynał Wojtyła zaproponował Skwarnickiemu udział w Forum Europejskiego Laikatu Katolickiego. Wkrótce decyzją ówczesnej głowy Kościoła, Pawła VI, bohater filmu został członkiem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich. Jako jedyny Polak zasiadał wśród swoich włoskich kolegów. Śledził z bliska wybór następcy Pawła VI, Jana Pawła I, zaś po jego tajemniczej śmierci cieszył się, gdy zdradzono tożsamość nowego namiestnika Stolicy Piotrowej, Karola Wojtyły. Pełna serdeczności znajomość z Janem Pawłem II stała się jedną z najważniejszych przyjaźni Skwarnickiego. Paweł Woldan, autor filmu nagrodzonego w 2006 roku przez Radę Programową OTV Kraków, przyjrzał się życiorysowi dziennikarza "Tygodnika Powszechnego". Podstawą dokumentu jest wywiad - rzeka z bohaterem filmu. Przed kamerą Skwarnicki opowiada o swoich początkach w czasopiśmie Jerzego Turowicza. Wypowiadają się także jego znajomi: Czesław Miłosz, Władysław Bartoszewski, kardynał Franciszek Macharski i ojciec Jan Góra. Wykorzystano również bogate materiały archiwalne TVP. Zdjęcia realizowano między innymi w Rzymie, Krakowie i Warszawie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:53:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.