TELEWIZJA '81. WERYFIKACJA
- Film dokumentalny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:2006
- Barwny, 51 min
Wydarzenia sierpnia 1980 roku spowodowały prawdziwą rewolucję w całkowicie dotychczas podporządkowanym PZPR Komitecie do Spraw Radia i Telewizji. Powstała "Solidarność", do której należało bardzo wielu dziennikarzy, buntowali się członkowie PZPR, odżyło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i inne organizacje. Zmieniał się program. Powstało wiele filmów i programów, o których jeszcze kilka miesięcy wcześniej nawet nie można by marzyć. W zespole "Fakt" realizowano reportaże ukazujące prawdę o sytuacji w kraju i społeczeństwie. W studiach pojawili się nigdy wcześniej nie widziani pisarze, aktorzy, poeci. "Można było być dumnym z tego, że jest się dziennikarzem. Napisy na murach "Telewizja kłamie" nie dotyczyły mnie i mojej ekipy"- mówi w filmie "Telewizja 81" reporterka Łucja Klimas.
Za tę wolność przyszło dziennikarzom telewizyjnym drogo zapłacić. Z chwilą ogłoszenia stanu wojennego większość z nich znalazła się na ulicy, bez możliwości pracy w zawodzie. Wiele osób internowano. Sporą grupę zmuszono do emigracji. Weryfikacja dziennikarzy telewizyjnych miała szczególnie burzliwy przebieg.
O tych wszystkich wydarzeniach opowiada film Barbary Rogalskiej i Niny Makowieckiej. Przed kamerami o swoich przeżyciach z tamtego okresu opowiadają znani dziennikarze: Andrzej Bober, Stefan Bratkowski, Marta Piszczatowska, Halina Bińczak, Maciej Wierzyński, Łucja Klimas, Piotr Załuski, Paweł Sosnowski, Jacek Snopkiewicz i inni. [TVP]
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseriaw napisach określenie funkcji: Realizacjaw napisach określenie funkcji: Realizacja
- Scenariusz
- Lektor
- Zdjęcia
- Opracowanie muzyczne
- Dźwięk
- Zgranie dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Kierownictwo produkcji
- Producent
- Produkcjadla Programu 1