Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

EUROPEJSKIE OGRODY ZOOLOGICZNE

  • Serial dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Barwny,

Serial "Europejskie ogrody zoologiczne" przedstawia 20 najznamienitszych placówek tego typu na naszym kontynencie.
POZNAŃ: najstarszy i największy polski ogród zoologiczny (Gucwińscy twierdzą, że wrocławski jest najstarszy, ale nie mówią, że założyli go Niemcy, a nie Polacy, a poznański jest od początku dziełem Polaków). Poznański ogród składa się dwóch ogrodów. Mniejszy, w centrum miasta, (to on obchodził ostatnio 130 lat) i drugi nowy niedaleko jeziora Malta o największej powierzchni w Polsce i drugi pod względem wielkości w Europie. Zoo w Poznaniu ma najwięcej w Polsce programów ochrony zwierząt koordynowanych przez Europejską Fundację na Rzecz Ginących Gatunków Zwierząt w Amsterdamie (EEP). Poznań słynie m.in. z największej w Europie kolekcji pająków ptaszników. Również tu znajduje się duża kolekcja ptaków kurowatych i wspaniale urządzony pawilon zwierząt nocnych, gdzie żyją m.in. nietoperze wampiry (jedyne w Polsce) i małpiatki z Wietnamu - lori małe, jedne z nielicznych w Europie. Stare zoo w centrum może poszczycić się najnowocześniejszą w Polsce ekspozycją gadów, płazów i ryb raf koralowych.
AMSTERDAM: królewski ogród zoologiczny. Własność królowej holenderskiej. Najstarsze zoo w Holandii, położone w samym centrum miasta, gdzie stare budynki zaadaptowano z powodzeniem do najnowocześniejszych ekspozycji. Szczególnie uwagę zwraca piękne akwarium z rafą koralową, a także ekspozycja kanału amsterdamskiego z jego mieszkańcami i z tym, co ludzie do niego wyrzucają. Na terenie ogrodu znajduje się również palmiarnia i muzeum historii naturalnej.
APPELDORN: prywatny ogród zoologiczny, założony przez holenderskiego zoologa Vima Maagera. Jego specyfika polega na tym, że prezentowane są tu tylko małpy i to na otwartych wybiegach. Chodząc po tym zoo możemy zostać dosłownie oblepieni przez małpy wełniaki, sajmiri, czy kapucynki. Jedynie duże małpy człekokształtne, goryle i gibbony mają do swojej dyspozycji kilkuhektarowe wybiegi oddzielone od zwiedzających fosą.
ARNHEM: holenderski ogród zoologiczny założony przez arystokratyczną rodzinę Van Hoof. Jest to pierwszy w Europie i jeden z niewielu zoo na świecie, gdzie zwierzęta prezentowane są w ich naturalnym środowisku, dżungli, mangrowcach i pustyni. Zwiedzający chodząc po ponad hektarowej sztucznie wyhodowanej dżungli mogą natknąć się na zwierzęta, które są puszczone luzem po całej hali.
ANTWERPIA: jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie. Założony w XIX wieku. Położony w centrum miasta przy dworcu kolejowym. Podobnie jak ogród w Poznaniu składa się z dwóch części. Starej w centrum miasta i nowej, położonej kilkanaście kilometrów od miasta, w miejscowości Plankendeal. Ogród w Antwerpii zasłynął głównie jako ekspozycja fauny Afryki równikowej. Zwierzęta dostarczano tu z belgijskiego Konga, które było podówczas kolonią. To właśnie w Antwerpii po raz pierwszy pokazano tajemnicze Okapi. Dziś to jedyne miejsce w Europie gdzie zobaczymy goryle graueri i spore stado szympansów bonobo.
BERLIN ZOO: klasyczny niemiecki ogród zoologiczny, z największą liczbą prezentowanych gatunków w Europie. Wśród nich tak rzadkie jak nowozelandzkie hatterie, czy warany z komodo i jedyne w Europie Pandy, dar przyjaźni od Deng Ziao Pinga dla niemieckiego kanclerza Shmidta. Jedyne zoo w Europie, którego akwarium jest największe i funkcjonujące jako samodzielna placówka (mimo, że terytorialnie stanowi część zoo).
BERLIN TIERPARK: największy powierzchniowo ogród zoologiczny w Europie i jeden z większych na świecie. Specyfika Berlina w czasach zimnej wojny spowodowała, że powstały tu dwa odrębne, rywalizujące ze sobą zoo. Berlin wschodni znany jest przede wszystkim ze swojej kolekcji węży i innych gadów, która to kolekcja nosi potoczną nazwę "farmy węży".
DREZNO: jeden z ważniejszych, choć całkiem niedużych ogrodów niemieckich. Zasłynął m.in. sporą kolekcją ssaków, a przede wszystkim z największą w Europie grupą orangutanów, które z sukcesem są tu mnożone.
DVUR KRALOVE: największy czeski ogród zoologiczny położony niedaleko granicy z Polską w niedużym miasteczku, które sławę zdobyło właśnie dzięki ogrodowi zoologicznemu. Zoo to stało się sławne dzięki temu, że jest tu największa w Europie kolekcja kopytnych ssaków Afryki sawannowej. Na terenie zoo jest również muzeum historii naturalnej ze znanymi z wielu książek obrazami Zdenka Buriana, przedstawiającymi prehistoryczne zwierzęta. Zoo w Dvur Kralove to również jedyna tego typu placówka, gdzie jest klasyczne safari.
EMMEN: jeden z najnowocześniejszych, jeśli chodzi o formę ekspozycji ogród zoologiczny w Europie. W Emmen postawiono na edukację przyrodniczą. Stąd to połączenie zoo z muzeum historii naturalnej.
FRANKFURT: to zielona oaza w centrum tej europejskiej metropolii. Jest znane przede wszystkim dzięki profesorowi Grzimkowi, znanemu na całym świecie niemieckiemu zoologowi. Najcenniejsza ekspozycja to tzw. Grzimek House - pawilon rzadkich ssaków i ptaków, gdzie prezentowane są m.in. jedyne w Europie, australijskie kolczatki i nowozelandzki kiwi. To również we Frankfurcie zbudowano pierwszy pawilon zwierząt nocnych na świecie.
HAMBURG: jeden z dwóch (na kilkadziesiąt istniejących) prywatnych zoo w Niemczech. Założony przez podróżnika i wizjonera Karla Hagenbecka. Pierwsze zoo w Europie, gdzie zwiedzający oglądali zwierzęta na wybiegach fosowych, a nie w klatkach. Stare wybiegi w niezmienionej formie zachowały się do dziś. W Hamburgu możemy zobaczyć m.in. jedynego morsa w Europie. Również Hamburg może poszczycić się jedyną europejską ekspozycją amazońskiej wydry olbrzymiej.
HELSINKI: największy ogród zoologiczny Finlandii, położony na wyspie w zatoce helsińskiej. Sławny za sprawą ekspozycji ssaków i ptaków z obszarów polarnych i zwierząt kopytnych z górskich rejonów Europy i Świata. Helsińskie zoo zdobyło rozgłoś dzięki udanej hodowli panter śnieżnych. Właściwie wszystkie europejskie hodowle tych pięknych kotów mają fiński rodowód.
KOPENHAGA: królewski ogród zoologiczny, największy w całej Danii. Stał się sławny kiedy w latach 70-tych jako jedyne zoo w Europie prezentował nosorożca sumatrzańskiego. Obecnie przyciąga zwiedzających wspaniałą halą tropikalną i motylarnią, oraz wybiegiem zwierząt pampasowych.
KOLONIA: położony na Renem, jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Niemczech. Wspaniała kolekcja małp Nowego Świata oraz gadów i płazów, wśród których jest wiele gatunków endemicznych. Największa w Europie kolekcja jadowitych żabek - drzewołazów.
ROTTERDAM: jeden z dwóch królewskich ogrodów zoologicznych w Holandii (drugi to Amsterdam). Bogaty w bardzo rzadkie gatunki zwierząt takie jak szpak balijski, legwan z Fidżi, czy smok wodny. Wspaniała ekspozycja słoni w imitującym indyjską dżunglę pawilonie Thaman Indha oraz jedyna w Europie jaskinie z nietoperzami swobodnie latającymi nad głowami zwiedzających.
SZTOKHOLM: prywatny ogród zoologiczny należący do szwedzkiego obrońcy zwierząt Jonasa Walfstrooma. Położony jest na wyspie obok słynnego Skansenu. Pierwotnie było tu tylko akwarium i dla tego nazwa Skansen Akwariet została do dziś. Zoo w Sztokholmie zasłynęło hodowlą najmniejszych małp świata - pigmejek z Brazylii. To właśnie tu urodziły się pierwsze pigmejki w niewoli.
WALSRODE: drugi obok Hamburga prywatny ogród zoologiczny w Niemczech. Założony przez znanego niemieckiego zoologa Alfreda Brehma i do dziś pozostający w rękach jego rodziny. Jest to jedyne zoo na Świecie gdzie prezentowane są wyłącznie ptaki. Fundacja Brehma zgromadziła same rarytasy. Wśród nich jest największa kolekcja papug i dzioborożców na świecie.
WIEDEŃ: najstarszy ogród zoologiczny na świecie. To ta placówka założona w połowie XVIII wieku przez cesarzową Marię Teresę stał się wzorem do naśladowania przez inne kraje. Początkowo była to zwykła cesarska menażeria położona obok letniej rezydencji cesarzy Austrii - Schoonbrunu. Szczególną uwagę zwraca słynny Pawilon Śniadaniowy skąd władca i jego goście mogli podziwiać zwierzęta na wybiegach.
ZURICH: jeden z dwóch szwajcarskich ogrodów zoologicznych, położony na stokach jeziora zurychskiego. Pierwsza na świecie niekonwencjonalna forma ekspozycji polegająca na prezentowaniu zwierząt w specjalnych pawilonach połączonych z wybiegami. Znany z udanej hodowli gibbonów kapturowych, panter mglistych i dżelad.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:43:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.