Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OŁTARZ OJCZYZNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 24 min

W 1925 roku postawiony został Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik upamiętniający bohaterstwo i poświęcenie bezimiennych żołnierzy. Pierwszy grób nieznanego żołnierza wzniesiono pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu. Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie powstał z inicjatywy Władysława Sikorskiego w roku 1925. Zaprojektował go warszawski artysta, rzeźbiarz Stanisław Ostrowski. Wzniesiony pod trzema środkowymi arkadami Pałacu Saskiego. Pierwsze prochy złożono do mogiły 2 października 1925 roku. Prochy nieznanego żołnierza odznaczono Orderem Virtuti Militari. Uroczystego odznaczenia znicza dokonał prezydent Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski, a pierwszą wartę przy mogile z napisem Tu Leży Żołnierz Polski Poległy Za Ojczyznę zaciągnęli żołnierze z 36 pułku piechoty. W grudniu w 1944 oddziały niemieckie zburzyły gmach pałacu, a wraz z nim znajdujący się pod arkadami Grób Nieznanego Żołnierza. Po wojnie odrestaurowano centralną część kolumnady. Wbudowano sześć marmurowych tablic z wypisanymi nazwami miejscowości, gdzie polscy żołnierze stoczyli największe bitwy. Na dwóch czołowych kolumnach umieszczono kamienne miecze, symbolizujące zwycięstwo grunwaldzkie w 1410 roku. 8 maja 1946 roku umieszczono w czterech urnach ziemie z dwudziestu czterech pól bitewnych, z prochami żołnierzy, którzy zginęli w drugiej wojnie światowej. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zaciągane są warty honorowe, oddawane honory wojskowe, a w dni świąt narodowych odbywają się apele poległych. W 1947 r. pałac i grób zostały odbudowane według projektu Henryka Grunwalda. W każdą niedzielę przed Grób Nieznanego Żołnierza przychodzi wielu warszawiaków, a także wycieczki z całego kraju, aby uczestniczyć w uroczystej odprawie wart. Towarzyszy im wówczas biel i czerwień flag narodowych, sztandary wojskowe, hymn narodowy, zwarte kolumny pododdziałów wojskowych. Przy urnach z ziemią z pól bitewnych wartę honorową zaciągają synowie i wnukowie tych, którzy Ojczyźnie oddali zdrowie lub życie. W dniu powszednim przed Grobem Nieznanego Żołnierza nie jest tak tłoczno. Co pewien czas podchodzą grupy turystów przybyłych tu z różnych zakątków kraju i za świata. Zgodnie z nowym zwyczajem często zjawiają się tu pary nowożeńców, aby na płycie Grobu położyć wiązankę ślubną. Spotykamy tu również młode matki, które czytają swoim dzieciom napisy z nazwami pól bitewnych i staruszki zapalające świece przekonane, że czynią to na grobie własnego syna lub męża. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:52:26
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.